| AlexSchwetter a întrebat:

Trebuie sa ai studii superioare pentru a detine o firma/afacere?

Răspuns Câştigător
| visatorul78 a răspuns:

Nu trebuie. Exista unele domenii speciale de activitate pentru care legea, la infiintarea firmei, pune unele conditii speciale. Dar nu cred ca e cazul tau, pentru majoritatea activitatilor nu trebuie studii speciale. Banuiesc ca nu vrei sa iti infiintezi SRL cu cod CAEN specific medicinei, farmaciei etc

5 răspunsuri:
| BigV a răspuns:

Nu, nu iti trebuie!winking

| visatorul78 a răspuns:

Nu trebuie. Exista doar unele domenii de activitate pentru autorizarea carora legea prevede conditii speciale. Dar cum banuiesc ca nu vrei sa prestezi activitati medicale, juridice etc, nu iti fa probleme.

| danut a răspuns:

De ce sa-ti trebuiasca, cat despre afacere, mintea sa te "duca", uitat-te la Gigi Becali, are atatea afaceri si sigur nu a trecut de clasa a opt-a.

| Ada_2475 a răspuns:

Firma cam da dar afacere nu poti face o afacere cu o pizzerie fast-food etc

| senorita.ro a răspuns:

Nu ai nevoie de nici o experienta! Poti avea si doar 10 clase din cate stiu. Insa daca vrei sa optezi pentru un PFA (persoana fizica autorizata) deja ai nevoie de o licenta/atestat/document care sa dovedeasca faptul ca esti in domeniul in care vrei sa profesezi prin PFA. Pt firma chiar nu intereseaza absolut pe nimeni big grin