| 4evergentleman a întrebat:

Unde pot găsi colecționari de monede vechi românești? Am pus o gramada de monede cu 100 de lei cu Mihai Viteazul, monede că de altfel am văzut că se vând la preturi astronomice de câteva zeci de mii de lei doar una sau 3000-5000, eu am pus o gramada de astea și de alea cu 1000 de lei cu Constantin Brâncoveanu și altele. O gramada la doar 1500 de lei și nimeni nu suna, deci eu le dau aproape gratis fata de cum le vand unii la preturi apocaliptice și tot nu le ia nimeni! E cineva din Timișoara interesat? Sau știți în ce alte locuri le-aș putea da?
Daca e cineva interesat pe lângă astea o sa dau bonus si alte monezi!

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Monezile despre care zici tu că le vinzi sunt monezi comune ieșite din uz în ultimii 20 de ani! Au valoare simbolică! De unde ai scos tu prețurile astea?

| 4evergentleman explică (pentru gabicoo):

Pe olx unii le vând, vând doar o monedă cu 10.000 de euro,eu am pus ogramada la vânzare și am cerut foarte puțin. Astea sunt preturile la monezile astea vechi, adică atât oferă colecționarii, dar eu vad că nu le ia pe ale mele care le dau moca ce sa le mai ia pe a celor care le pune la vânzare la preturi astronomice. Tocmai că sunt ieșite din uz, sunt colecționari care plătesc mult pentru astfel de monezi vechi dar unii le au pus la un preț apocaliptic, cred că nu le-ar strica un an de zile o vacanta la psihiatrie!

| gabicoo a răspuns (pentru 4evergentleman):

Pe OLX poți să pui la vânzare orice și la orice preț! Ideea e că poate mușcă vreun fraier!

Caută siteuri specializate în tranzacționarea monezilor vechi și ai să te lămurești care este valoarea reală a celor deținute de tine! Ce ai tu nu sunt monezi vechi! Sunt monezi scoase din uz! Am și eu o colecție intreagă de monezi emise după 1989 și retrase intre timp din circulație! Au valoare sentimentală!