| Girly97 a întrebat:

Uneori am impresia ca statul roman nu imi respecta deloc drepturile pe care le am...
In septembrie, la scurt timp dupa ce am inceput clasa XII-a am depus actele pentru acordarea alocatiei de stat la secretariat. Inainte de depunerea actelor m-am interesat la doamna secretara daca am nevoie de extras si mi-a spus ca da asa ca a doua zi i-am adus un extras scos proaspat de la banca. Apoi m-am intalnit cu dansa pe hol, mi-a luat actele si a spus sa vin pauza urmatoare la secretariat. Dupa aceea mi-a spus ca nu am nevoie de extras asa ca l-am luat inapoi dar am ramas suspicioasa. Am asteptat pana acum in speranta ca macar o data in viata cineva imi va asculta dorinta si mi-o va implini insa surpriza, azi am aflat ca imi primesc alocatia prin posta. Nu am gresit cu nimic, am completat in cerere cu codul meu IBAN si numele bancii. Desi sunt majaora si inca la liceu AM dreptul sa aleg EU cum sa imi primesc alocatia!
M-am gandit si am decis ca nu mai vreau nicio alocatie de stat pentru ca oricum nimeni nu imi respecta dreptul de a alege si toata lumea ia decizii in locul meu.
Asa ca va rog sa imi spuna cineva cum pot ANULA primirea alocatiei de stat? Nu imi pasa cine o ia, nu mai vreau sa aud de ea vreodata!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acuzi fara sa te gandesti.
Statul Roman ti-a respectat drepturile, avand in vedere ca primesti alocatia.
In schimb secretara nu si-a respectat atributiile, respectiv nu a anexat la cerere si extrasul de cont. De asemenea functionarul de la APIS din judetul tau nu a observat solicitarea ta pentru plata alocatiei in contul bancar indicat.
Poti trimite tu o cerere la APIS in acest sens, anexand si extrasul de cont.

| mgtow a răspuns:

Eu zic sa mergi la anpc sa rezolvi asta. Statu (guvernu) trebuie furat asa cum el va fura pe voi mentalizeazate

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la secretara cu cae ai vorbit impreuna cu instiintarea si spune-i sa ia masuri urgent, altfel ii faci plangere.
Luna viitoare ai putea sa primesti deja alocatia in cont.