| Geox1300 a întrebat:

URGENT va rog, raspundeti-mi sunt disperat.
Eu am un cont de steam in care acum 4 zile am bagat 5 euro cu cardul visa, iar cardul acela a ramas acolo din cate stiu.
Acum o ora am inceput sa primesc mesaje pe email ca email-ul si parola de la contul meu de steam au fost schimbate si nu il mai pot recupera.
Omul care mi-a furat contul poate cumpara cu cardul meu? ROG SERIOZITATE sunt disperat
VA ROG RASPUNDETI CAT MAI RAPID POSIBIL

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna imediat la banca ta si blocheaza cardul bancar.
Iti vor trimite altul, cu alte numere pe el, dar cu aceeasi suma.

| Geox1300 explică (pentru Violleta2022):

Ms de ajutor dar nu trebuie deoarece cardul a fost automat scos din cont după ce a schimbat toate informațiile și a dezactivat steam guard?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Geox1300):

Cardul nu se sterge singur din cont, chiar daca schimba cineva parola si-ti preia controlul contului respectiv.
Hackerul respectiv are acum acces la toata informatia ta: nume, prenume, numar de card, data de expirare si CVV-ul cu care poate cumpara vesel de pe internet, tot ce-si doreste (numerele cardului le scrie pe o bucata de hartie si apoi isi face conturi in numele tau si pune cardul tau) la adresa lui, ca merge asa.
Folosesc carduri bancare si credit carduri de 30 de ani, si am avut surpriza de 2 ori sa gasesc sume ciudate in statementul bancar (extrasul de cont). Am sunat banca si am blocat cardul imediat, fiindca un site pe care fusesem de curand si cumparasem ceva, fusese hacked si toate datele noastre bancare, erau deja in mainile hackerilor. Ulterior am primit si notficare de la ei, dar eu apucasem sa blochez cardul si sa cer bancii sa investigheze sumele sustrase.
A doua oara pierdusem cardul sau imi fusese furat, nu stiu, dar cum nu-l mai aveam, am sunat la banca, l-au blocat si in 2 zile am avut un card nou, cu aceeasi suma ramasa pe el, evident.
Eu cred ca trebuie sa-lti blochezi cardul, ca-i mai sanatos asa.
Poate acum nu ai cine stie ce bani in el si nu-ti pasa, dar daca-l alimentezi si ti se retrage din el la un moment dat, vei regreta.

| Geox1300 explică (pentru Violleta2022):

Ba să ști că șterge :-D ieri seara pe la 19:00 am făcut ticket la steam și la 22:30 mi-am recuperat contul laughing și când am intrat pe el cardul era automat scos de steam de când a schimbat tâmpitul ala parola

| xilef123 a răspuns:

Raspunsul este Da :-(

| Geox1300 explică (pentru xilef123):

Vorbești serios?

| Geox1300 explică (pentru xilef123):

Frt eu am mai vorbit cu un băiat care face yt de câțiva ani și mi-a spus ca dacă ala mi-a schimbat email ul parola nr de tel și a scos și steam guard cardul s ar fi scos automat
Dar acum întrebarea e tu ești sigur de ce ai spus sau doar crezi? =)

| xilef123 a răspuns (pentru Geox1300):

Din experienta cu site-uri din afara, nu Steam,
pe site-urile unde am salvat datele cardului atunci cand mai cumpar ceva, pun in cos, bifez sa platesc cu cardul si asta e, se trag banii direct din cont fara sa ma mai intrebe nimic, doar un multumesc pentru plata