| anonim_4396 a întrebat:

Va salut. Am 20 de ani si, din pacate, lucrez intr-o fabrica, pe trei schimburi.
De ce zic din pacate?
Pentru ca inca din clasa a 11 a, cand restul colegilor voiau sa urmeze o facultate, doar de dragul de a urma una si nici nu aveau habar ce le place sa faca, eu castigam bani din domeniul it.
Invatasem timp de un an web design, iar apoi am inceput in a 11 a sa lucrez pentru un vecin care are o mica firma. Am lucrat timp de 2 ani, timp in care mi-am dezvoltat capacitatile de a crea siteuri web (magazin online, site-uri de prezentare, etc.). Din pacate, dupa 2 ani, nu a mai mers treaba deoarece firma lua din ce in ce mai putine proiecte si nu mai aveau de unde sa ma plateasca, asa ca am renuntat. Am ramas falit fix anul trecut in iarna, cand nu mi-am mai putut gasi un job in acelasi domeniu, deoarece este foarte greu sa gasesti fara calificare in domeniul it, asa ca a trebuit sa recurg la o metoda urgenta si m-am angajat intr-o fabrica. Lucrez de un an aici si deja simt ca nu mai pot si ca nu e pentru mine, doar salariul care este cat de cat motivant m-a tinut aici.
In toamna, prietena mea se va muta in Bucuresti la facultate, iar eu va trebui sa vin cu ea. Pe de o parte vin pentru ea, iar pe de alta parte vin pentru a evolua pe plan profesional si financiar. Cum? Nu stiu.
Am o anxietate foarte mare cand ma gandesc la momentul in care trebuie sa ma mut acolo.
In primul rand ca nu stiu cum o sa fie la inceput cu chirie, intretinere, mancare, cum o sa ne descurcam, etc, etc.
In al doilea rand, mi-e teama ca nu o sa gasesc un loc de munca decent macar pentru inceput prin care sa ne permitem cheltuielile lunare.
Aici apelez la voi:
1. Credeti ca sunt sanse sa gasesc un loc de munca decent in domeniul it, chiar daca nu sunt calificat?
2. Credeti ca dupa ce ma pun putin pe picioare ar trebui sa urmez o facultate sau sa fac niste cursuri de calificare ca sa-mi fie mai usor in viitor?
Daca raspunsul este da, ce credeti ca ar fi cel mai sugerat?
3. Cam cat ar trebui sa castig in Bucuresti ca sa-mi pot plati o chirie cat de cat ok. Nici cu fite dar nici sa dorm cu sobolanii, sa platesc intretinerea, mancarea, restul cheltuielilor si totusi sa mai pun si ceva de o parte. Ca pana la urma fiecare om lucreaza ca sa realizeze ceva... daca cheltuiesc in fiecare luna si ultimul leu, unde ajung?
4. In ce domenii, zone, firme, gasesc niste joburi ok in Bucuresti?
In afara de intrebarile astea, mi-ar prinde bine orice sfat din partea voastra. Sunt putin disperat si foarte stresat cand ma gandesc la asta...
Multumesc! O sa apreciez enorm raspunsurile utile si de bun simt!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Nu, nu cred ca vei gasi ceva in IT fara nici o calificare si fara sa fii terminat liceul.

2. cred ca ar trebui acum sa te apuci de liceu acum, ca sunt 13 ani de terminat si apoi sa-ti iei BAC-ul ca sa poti sa faci ceva in viata, altfel nu ai sanse in Bucuresti sa supravietuiesti, fara sa ai macar un amarat de BAC luat.

3. Ca sa poti supravietii in Bucuresti trebuie sa castigi cel putin 500 euro pe luna, sa platesti o chirie de 250-300 euro pe luna, plus intretinrerea, gazele, apa, electricitatea, telefoanele, mancarea, transportul.

4. cat mai departe de centru, prin zonele cele mai sarace, ca acolo chiria este mai ieftina

Sfatul meu de om trecut prin viata este: lasa fata sa plece la facultate si sa stea la camin, ca va suporta cheltuielile mai bine fiind singura.
Tu inscrie-te la liceu si termina-l ca ai defacut 3 ani la seral 11, 12 si 13. Din pacate, odata abandonat liceul nu te mai poti inscrie la curs de zi, iar cel seral se face cu 1 an mai mult, fiindca sunt nuami 4 ore in fiecare dupa amiaza.
Ia-ti BAC-ul si dupa aceea faci ceva calificari sua o facultate ca s apoti sa ai o sansa in viata.
In situatia actuala, fara nici o pregatire, calificare, scoala ori liceu terminat, iti poti gasi de munca doar ca muncitor necalificat, pe un salariu de 100-200 euro.

| adrian2326200 a răspuns (pentru Violleta2022):

Imi pare rau daca m-am exprimat gresit in legatura cu liceul. L am terminat. Am BAC ul luat.

| anonim3247 a răspuns:

Pentru ce ai scris aici
3. Cam cat ar trebui sa castig in Bucuresti ca sa mi pot platii o chirie cat de cat ok. nici cu fite dar nici sa dorm cu sobolanii, sa platesc intretinerea, mancarea, restul cheltuielilor. si totusi sa mai pun si ceva de o parte. ca pana la urma fiecare om lucreaza ca sa realizeze ceva... daca cheltuiesc in fiecare luna si ultimul leu, unde ajung?
Îți trebuie cam 3500 lei sau vreo 700 de euro pe lună și ar fi pentru
- minim 300 de euro chirie garsonieră în zonă bună
- cam 100 de euro întreținere, internet și cablu TV
- rămân 300 de euro pentru mâncare, transport, alte cheltuieli mici.
Deci - SUB suma de 3500 lei pe lună nu poți sta în București cu chirie în zone bune.
La ce ai scris aici și tu nu ai decât 11 clase sau ai liceu
4. In ce domenii, zone, firme, gasesc niste joburi ok in Bucuresti?
Doar vânzător în Mega poți găsi și ai avea 2400 lei pe lună.
De viața IT-iștilor în București este SF pentru tine.
Astea sunt blocuri unde stau ei
https://storage.googleapis.com/bd-ro-01/buildings-v2/760x570/2765.jpg
https://cdn.titirez.ro/......316524.jpg
Și altele ca astea din Pipera.
Deci cam o să trăiești la limita sărăciei cu 3500 lei pe lună DACĂ ai unde să câștigi salariul ăsta.

| anonim3247 a răspuns:

Pentru ce ai scris aici
2. Credeti ca dupa ce ma pun putin pe picioare ar trebui sa urmez o facultate sau sa fac niste cursuri de calificare ca sa-mi fie mai usor in viitor?
Să te - PUI PE PICIOARE - în București îți trebuie minim DUBLU cât cheltui lunar.
Adică vreo 7000 lei salariu dacă cu 3500 lei ești la limita sărăciei.
Deci vreo 1400 de euro pe lună ar trebui să câștigi.
Ăsta e salariu de IT-ist cu facultate și care stă în blocuri noi ca alea din Pipera.