| vasileboca1 a întrebat:

Salut, am 26 de ani si locuiesc in Iasi unde lucrez in domeniul IT. Eu stau in Iasi de la 19 ani de cand am terminat liceu, am vreo 7 ani de cand stau in orasul asta, m-am cam familiarizat cu el.

Fratele meu a terminat in vara facultatea, el este cu 4 ani mai mic, tot in Iasi a facut, dar el s-a mutat in preuna cu un prieten in Bucuresti si m-au intrebat daca nu vin si eu cu ei.

Situatia mea este in felul urmator, recent am terminat si cu facultatea (imi amanasem masterul), si lucrez de vreo 4 ani si cv in domeniu, firma la care lucrez momentan are sediu si in Bucuresti si se lucreaza fully remote. Teoretic nu m-ar tine nimic legat de Iasi, parca as fi tentat sa ma duc si eu in Bucuresti un an sa vad cum mai este sa stai si in alt oras, trebuie doar sa renunt la chiria unde stau acum (stau de 3 ani jumate in chirie cu niste fosti colegi de camin).

Mi-e asa frica ca nu prea cunosc pe nimeni acolo, dar pe de alta parte nici in Iasi nu prea am cine stie ce prieteni sau relatii. Ca sa zic asa in astia 7 ani situatia mea din punct de vedere al vietii sociale nu este chiar cea mai buna.

Credeti ca este asa mare prostie daca m-as duce sa stau un an sau o perioada de timp in Bucuresti acum ca am si ocazia?

12 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu cred ca ar fi bine sa mergi daca te tenteaza sa vezi cum este orasul. Il ai pe fratele tau acolo, poate iesi cu gasca lui, si cine stie, poate te imprietenesti cu ei. Orasul e mare si ai ce face, dar ca oricare are si plusuri si minusuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti asumi costuri de viata ceva mai ridicate atunci nu ar strica experienta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar fi un lucru bun, ca să dobândești o nouă experiență și perspectivă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine rămâi în Iași că în București o să dai în depresie când o să vezi ce stil de viață au cei de vârsta ta care lucrează în IT.

| vasileboca1 explică (pentru anonim_4396):

Asa multi bani au astia din IT in Bucuresti? Din rate sau cum sa ai masina de 60 000 + apartament la sub 30 de ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru vasileboca1):

Sunt IT-iști tineri care au mulți bani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vasileboca1):

Ăștia au învățat cum să investească banii.

| vasileboca1 explică (pentru anonim_4396):

Ok, dar de unde banii astia, de la parinti sau cum? Ca salariile is cam cu 20-30% mai mari ca in Iasi. Si eu iau 9500 ron (+ bonusuri) pe luna, dar mi se pare exagerat de scump ce zici tu acolo. Prin natatura jobului, am interactionat cu multi colegi din Bucuresti sau strainatate. Da aia din US sau Germania is buni, dar nu m-a impresionat nimic la astia din Bucuresti + ca am avut oferte de la multe firme din Bucuresti unde efectiv am ramas dezamgit de nivelul scazut, fata de asteptari.

Nu ma las intimidat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vasileboca1):

Unii IT-iști nu investesc în imobiliare cum o fac aproape toți IT-iștii din București. Investesc în altceva care le aduce profit cam 150% pe an.

| vasileboca1 explică (pentru anonim_4396):

Probabil investea la bursa sau in cryptomonede? M-ai pus pe ganduri cu asta cu simtitu sarac, nu stiu ce sa zic, parca tot as fi tentat sa incerc macar 6 luni un an, ca nu imi schimb firma. M-ai pus serios pe ganduri

| anonim_4396 a răspuns (pentru vasileboca1):

Nu are treabă cu bursa sau cryptomonede.

| suntserios a răspuns (pentru vasileboca1):

Stai linistit. Acest user anonimull bate rau campii pe aici. Acum ceva timp incerca sa imi explice el cum toti pensionarii din Bucuresti au pensii pestre 3-4000 lei si cum vanzatoarele de la megaimage au peste 1500 euro. Ignora.