| oviicr a întrebat:

Va salut!
Ma confrunt cu o situație și sper sa găsesc aici pe cineva care ma poate sfătui sau care a trecut prin asta.
Socrii mei dețin o proprietate unde și locuiesc pe un bulevard.
În fata casei exista o suprafață de teren de cca 70mp.
Doresc sa fac un contract de comodat pentru suprafața respectiva în vederea înființării unde societăți comerciale cu punct de lucru În alimentație publica.
Din câte am înțeles pana acum, sediul firmei se poate face pe baza contractului de comodat doar dacă exista și o construcție finalizata, menționez ca unitatea unde îmi voi desfășura eu activitatea nu este construita în prezent și ma întreb cum trebuie sa fac.
Pot face comodat doar pe suprafața respectiva de 70mp și dacă da, am nevoie de cadastru sau ceva de genul.
Sau pot face pe întreaga proprietate, dar eu sa folosesc doar o parte din aceasta și ei sa poate locuii acolo fără probleme?
Mulțumesc mult pentru eventualele răspunsuri și a-și aprecia și dacă m.ati îndruma către o persoana specializata cu care pot sa discut.
Nu stiu unde sa întreb, dacă o instituie a statului, un notar, etc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sper ca stii ca un contract de comodat este de fapt imprumut gratuit de folosinta.
Nu poti face sediul firmei pe un teren, pentru aceasta trebuie sa existe o constructie, asa ca mai intai trebuie sa faci constructia sau ca socrii sa-ti faca un contract de comodat pe o camera din casa lor si apoi, dupa ce vei construi magazinul, sa-ti schimbi acolo sediul.
In primul rand va trebui sa-ti intrebi socrii daca terenul este intabulat pe ei si apoi sa demarezi activitatea pentru a obtine autorizatia de construire si sa construiesti magazinul.
Daca terenul nu este intabulat in CF va trebui sa angajezi un topograf pentru a face cadastrul si intabularea in CF.
Te poti interesa la primaria localitatii de ce ai nevoie pentru obtinerea autorizatiei de construire.
Pentru infiintarea firmei te poti adresa unui avocat sau societati care se acupa cu aceasta activitate. De asemenea o poti face si tu, ca sa nu cheltui in plus, mergand prima data la Registrul Comertului, pentru rezervarea denumirii si aici iti pot face si actul de constituire a societatii, banuiesc ca vrei un SRL.

| oviicr explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult pentru ajutor.
Deci pot sa fac sediul societății pe una dintre camerele din casa.
Terenul se afla în CF, fiind terenul pe care se alfa casa.
Întrebare următoare ar fi, după ce ridic construcția, ea trebuie sa fie cumva separata de locuință ca să îmi poată da spre închiriere doar suprafața respectiva?
Mulțumesc mult

| Ioandelasal a răspuns (pentru oviicr):

1.Da, se poate, in baza unui contract de comodat.
2.Nu are importanta daca noua constructie este lipita de casa sau este la o oarecare distanta.
Mi se pare ca ar fi chiar bine sa fie lipita, ar putea fi mai mare sau sa ramana un spatiu liber mai mare, acum depinde si de modul cum se poate lipi usor si fara sa incurce.
Totul depinde de cum este mai simplu, cum te intelegi cu socrii si cum primesti autorizatie de construire.

| oviicr explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult pentru ajutor!

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Aici pe TPU te poate ajuta userul ioandelasal - e jurist de meserie. Așteaptă să vadă postarea ta și sigur îți va răspunde. Să sperăm că nu e în concediu.