Întrebare recomandată | unvecin a întrebat:

Voi ce metode de a economisi banii aveți? happy (Nu mi se pare că cheltuiesc exagerat, dar dorința mea de a cumpăra o mașină - fie ea și ieftină - am tot amânat-o deja de vreo 3 ani. Trebuie să fiu mai dur la capitolul economii. big grin)

Răspuns Câştigător
| ponturi a răspuns:

Am o metodă proprie de strâns bani chiar am vrut să o brevetez şi anume :
Considerăm ca ai o sursă de venit sau mai multe, că primeşti bani de la rude si că ai cheltuieli.
I.De fiecare dată cand dai bani pune 10 % deoparte )
Ţi-ai cumpărat un bluzon, un suc orice vrei tu consideră că ai dat pe el cu 10% mai mult (la o sută de lei zece lei, la o mie de lei 100 de lei ş.a.m.d)
II. La orice sumă primeşti pune deoparte 10 % consideră ca ai primit mai puţin, un salariu sau comision mai mic

BONUS şi chiar merge pune toate hârtiile de 5 lei care îţi trec prin mână într-un borcan şi păstrează-i un an şi vezi ce minune se întâmplă.
Pentru a strânge bani ai nevoie de ambiţie şi puterea să renunţi la anumite plăceri.

| unvecin explică (pentru ponturi):

Genial. big grin Trebuie să încerc. happy Merci.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu nu mi-am cumparat masina, este pierdere curata! Circul cu transportul in comun, taxi si alte mijloace ocazionale, fiindca rugina masinii mi-ar manca mai mult buzunarul, dar si nervii! big grin
Inainte sa cumpar ceva, ma gandesc de 3 ori daca am nevoie si daca-mi merita.
Banii economisiti mi-am investit in imobil, unde imi place sa locuiesc, sa ma odihnesc la nevoie.
Am norocul ca nu am problema cu gradul poluare Euro X, iar in loc sa-i scada, valoarea ii creste in continuu. Pot sa-mi beau linistit berea in curte langa gratar fara frica politaiului, ca-mi ia carnetul big grin

| Frank51 a răspuns (pentru Bula):

Corect! Masina te trage in jos daca nu esti pregatit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu, din internet banking am setat saptamanal sa mi se mute niste bani intr-un cont de economii... asa ca vreau nu vreau se muta banii acolo

| sierra1 a răspuns:

"Trebuie să fiu mai dur la capitolul economii."
vezi aici:
https://www.andyszekely.ro/cele-12-smecherii-ca-sa-faci-economii/

...sau să crești la copitolul "venituri"

| unvecin explică (pentru sierra1):

Superb articolul.

| sierra1 a răspuns (pentru unvecin):

Să fii iubit

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu imi cumpar doar strictul necesar, nu cumpar ceva ce pot gasi la alt magazin mai ieftin doar pentru eticheta, nu mananc dulciuri si prostii laughing, nu imi cumpar ceva doar pentru ca arata bine daca nu imi trebuie, am un borcan imens cu maruntis si o cutie in care pun un leu pe zi sau cand ies in oras si raman cu bani necheltuiti ii pun acolo si ma prefac ca i-am cheltuit cu o seara inainte, mai pun cate 50 de lei intr-o haina iarna si ii uit pana iarna urmatoare acolo rolling on the floor a, da, si nu mananc in oras.

| Justme1997 a răspuns:

Mananc gratis la lucru in fiecare zi si mai iau si pentru acasa laughing

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

1. Regula de 10%
2. 50-30-20, o alta strategie care sustine ca poti folosi 50% din venituri pe cheltuieli lunare, 30% pe placerile proprii si sa economisesti 20%
3. Poti folosi metode alternative precum asigurari de viata, investitii, pilonul 3 si 4 cu debit direct pentru a nu folosi banii in alte scoputi.
4. Crearea de venituri indirecte - online, chirii etc, care sa te ajute in viitor
5. Creste veniturile si reduce cheltuielile.
6. Degeaba economisesti sau iti reduci cheltuielile daca nu folosesti cu scop acei bani - investitii pe termen mediu si lung.

| Ensiferum a răspuns:

Cotizatie lunara la C.A.R pensii e o metoda buna. Sau ocuparea timpului muncind foarte mult iti reduce timpul in care ai putea strica bani si iti da posibilitatea sa faci bani extra. Vorbesc din propria experienta, acum sa auzim si parerile altora.

| PaulaRo a răspuns:

Am inceput luna asta sa folosesc Wally, o aplicatie mobila unde trec tot ceea ce cheltui. In felul acesta macar la sfarsitul lunii vad unde si pe ce s-au dus toti banii si poate ma organizez mai bine luna viitoare sad