| SERIALS a întrebat:

Voiam sa particip la un concurs de burse de studii in Italia, dar din cauza coronavirusului nu a fost sa fie. Acest virus mi-a ruinat visele. Stau la chirie in Italia cu altii intr-un apartament, timp de un an plateam 270 euro totul inclus (190 pe camera si plata fixa pe facturi 80). Faza e ca am avut contract doar primele doua luni, dupa ii plateam proprietarului si imi facea o recipisa scrisa. Faza e ca dupa am avut nevoie sa fac resedinta si proprietarul mi-a facut contract, l-am rugat sa imi micsoreze din pret din cauza ca platesc mult in comparatie cu un alt tip care avea o camera de 2, 5 mai mare decat a mea si achita 40 euro mai mult. Acum am contract pe 4 luni (260 euro lunar: 180 pe camera si 80 pe facturi, el a decis sa scada pretul camerei, nu a facturilor, faza ca el castiga din facturi, noi nu vedem cat achita).

Acum ma aranjeaza pretul, dar nu vreau sa achit 80 euro (pret fix pe facturi) in primavara si vara, dat fiind ca nu trebuie sa deschida caldura in calorifere. Nu imi place sa achit o suma enorma pentru facturi daca stiu ca nu cheltui atata pe timp de primavara, vara, toamna. Inainte nu era o problema, dar acum este, din cauza ca lucrez putin. Mai tot timpul ma irita gandindu-ma ca ne prosteste cum vrea el, dar e fain ca nu am platit garantia o suma mare, plus am reusit sa fac resedinta aici.

Ce as putea face in primavara la reinnoirea contractului de inchiriere?
1. L-as ruga sa scada vreo 20-30 euro din pretul facturilor, fiindca nu mi se pare corect sa platesc o suma exagerata, plus ca mai vine si el uneori sa locuiasca in casa (doar ca la alt etaj) si aici e conectat tot impreuna, acelasi contor. Daca ar zice ca asa el nu castiga, i-as aminti ca 11 luni am stat fara contract si ii plateam 280, deci el nu platea 20% din pretul camerei la stat, a castigat atunci destul. Oare e bine sa fac asa ceva? Nu vreau sa il santajez, doar sa imi intre in situatie si sa ma lase sa achit mai putin.
2. L-as ruga sa adauge o clauza in contract. I-as da cat cere pe luna, dar la sfarsit cand voi pleca sa calculam toate facturile si sa imi intoarca restul, sunt sigur ca el castiga mult din facturi. Suntem 4 in apartament si e conectat si cu apartamentul sau, daca ia de la 4 cate 80 euro inseamna ca ia 320 euro pe facturi lunar, mi se pare foarte mult. Iarna ar fi ok, caci este deschisa incalzirea, dar in primavara si vara e imposibil sa cheltui atata doar pe apa, gaz, gunoi si lumina.

Ar trebui sa imi gasesc un job secund daca lucrez rar simt ca innebunesc, daca as castiga mai mult nu ar fi o problema, dar lucrez foarte rar job on call. Am foarte mult timp liber, nu mai am cursuri de limba italiana si engleza si simt ca o iau razna.

Ce mi-ati recomanda in situatia mea?

4 răspunsuri:
| badpanda a răspuns:

Cred ca o sa-ti dea papucii si o sa aduca alt roman care comenteaza mai putin.

| SERIALS explică (pentru badpanda):

Din cauza ca vreau prea multe reduceri?

| badpanda a răspuns (pentru SERIALS):

Ti-a facut o mare favoare ca ti-ai facut rezidenta la el.

| SERIALS explică (pentru badpanda):

Mi-am facut rezidenta fiindca locuiesc aici deja un an si sunt bravo, nu fac probleme. Plus platesc lunar pe chirie odaie.