| SERIALS a întrebat:

Ce fel de asigurari medicale se pot obine daca esti cetatean roman in Italia si ai putine resurse financiare?
Am vrut sa fac tessera ENI(Europeo non iscritto) si mi s-a spus ca nu pot face din cauza ca am un contract job on call si un codice fiscale italiano.
O asigurare normala nu pot face pana nu obtin rezidenta, iar eu trebuie sa astept 2 luni pana a afla rezultatul.
La ULSS mi s-a spus ca daca se intampla ceva va trebui sa achit totul, absolut totul, dar eu am ramas cu 19 euro. Voiam sa fac un test covid, dar cer tocmai 65 euro, e nebunie, daca nu ai o asigurare medicala platesti absolut totul.
Doar daca ai o asigurare internationala TEAM, Romania ar achita spitalului pentru serviciul de urgente). Dar nu stiu daca intra in cazul asta si testul covid-19, daca ai contactat cu o presoana pozitiva. Nu stiu nici macar preturile la o astfel de asigurare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Pai eu stiam ca daca ai contract de munca in tara respectiva, ar trebui sa acopere si serviciul medical! Cel putin eu asa am in Olanda!

| SERIALS explică (pentru mudokins78):

Depinde de tipul de contract, dar trebuie sa ai si rezidenta, fara rezidenta nu vor sa faca, ce nedreptate.