| lixu16 a întrebat:

Am nevoie de voi prieteni.
Vreau sa construiesc o casa am destul loc in vurtea parintilor.
Casa va avea 100 de metrii patrati +- 10 mp. Cat credeti ca ma costa materialele pentru a aduce casa la,, GRI``?
Aici ma refer la:
fundatie
boltari
fir beton
acoperis ( de tabla lindab as vrea)
si restul ce mai trebuie.( nu ma prea pricep0
Cam cat credeti ca ma costa strivct materialele pentru a ridica, casa la Gri? Fara manopera doar materialele. Vreau sa o construiesc in regie proprie. Va rog macar ajutati-ma cu un pret estimative ca sa stiu la ce ma astept. Casa va fi Parter + Mansarda cu un balcon la mansarda
Nultumesc anticipat!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Casa de cca. 60 mp amprenta la sol+mansarda, ridicata anul trecut, cu fundatie si placa din beton pompat, scara interioara, centuri si stalpi din beton facut in betoniera, zidarie BCA de 25 la exterior, 20 la interior, acoperis tabla, a costat la rosu 13.000, inclusiv geamuri si usa de la intrare (acestea cumparate gata facute).
La gri si la un 10/10 trebuie sa te incadrezi in 20.000, pentru ca se mai adauga nu doar tencuielile, ci si instalatiile, care nu sunt deloc ieftine.
Daca pana la rosu poti calcula cat de cat exact, de aici pana la finisajul final costurile difera foarte mult in functie de ce vrei faci.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Nu cred ca iti va putea spune cineva cu exactitate..trebuie sa intrebi un meserias care face astfel de treburi zilnice, ii explici ce doresti sa faci, cam cat material iti trebuie din cele spuse de tine, intri frumos pe un site si cauti preturile la fiecare material. asa afli cat de cat daca te apropii de suma pe care o dispui
http://www.ambient.ro/......fault.aspx
http://www.depozit-online.ro
O zi frumoasa sa ai:)

| carpediem a răspuns:

La o amprenta 10/10, cu caramida, fier, beton, scandura in jur de 12000 euro, la rosu, fara Lindab doar acoperisul si cu placa. Fara mansarda. La gri adauga tabla, polistirenul si geamuri si mansarda. Un pret mai exact poti sti cand ai proiectul si poti face necesarul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Greu de estimat. Depinde ce fel de teren e acolo, cat de complicata trebuie facuta fundatia... Un metru cub de beton era in jur de 350 lei, livrat. Cat despre calcule, numai un mester care se ocupa cu ridicatul caselor ti-ar putea estima. Un prieten si-a facut o cabana pe 3 nivele (parter+mansarda1 si mansarda 2) si l-a ajuns 4-5 miliarde, prin 2007. Nu a folosit nici boltari nici bca, a turnat doar fundatia iar restul e de lemn, cu peretii acoperiti cu rigips. Din auzite stiu ca dupa ce o ridici "la rosu", mai bagi cel putin inca pe atat pentru finisaje.

| lixu16 explică:

Scuze pentru greselile din text9 am scris prea repede dar se intalege

| nrc1122 a răspuns:

Ieftin si rapid as recomanda casele modulare. Le construiesc cei de la AG Business https://www.agbusiness.ro/case-realizate/ si aici https://www.termocontainer.ro/case-modulare

| ContainereModulare a răspuns:

Sunt constructor de case modulare realizate din containere tip birou, alaturate cate 2 sau cate 3. Pentru astfel de case din module nu va trebuie proiect si autorizatie de constructie si nu pot fi impozitate, pentru ca se considera a fi provizorii. Deci, fara proiect, fara avize, fara autorizatii si birocratie, cu 9-12 mii euro, te muti in casa noua.
Pe www.valahus.ro gasiti o fisa tehnica detaliata a acestor constructii modulare.