| Catany13 a întrebat:

Vreau sa cumpar o duba mercedes vito! Nu am firma si nici nu vreau sa deschid una! Intrebarea este... daca ma apuc sa transport bunuri ...mobila motociclete acutere legume pentru tarani la piata cadavre moloz sau mai stiu eu ce ori ce se poate transporta...si ma opreste politia ma ia la intrebari despre ce se afla in duba? De exemplu ma suna cineva ca vrea sa transporte mobila din x punct in y punct si facem dar pe parcurs sunt oprit de politie si ma intreaba ca ce e cu mobila pot sa i zic ca e a mea sau a prietenului si il ajut sau trebuie sa am acte doveditoare licente etc? nu vreau sa fiu un mare transportator dar vreau sa fac niste banuti de buzunar din treaba asta! Ce as avea voie sa transport si ce nu si daca totusi nu se poate nici cum ce as putea sa fac sa fie legal! EXCLUS Firma pentru ca nu am posibilitatea sa deschid un srl.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca faci transporturi fara acte si fara sa declari venitul atunci poti fi cercetat penal si chiar condamnat pentru evaziune fiscala.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa ai o licenta de transport, cel putin ca Persoana Fizica, pentru ca fara ea nu ai voie sa transporti nimic, fiind ilegal.
Din pacate nu poti sa faci afaceri, fara sa ai o autorizatie legala.
Si trebuie sa dai bon fiscal si sa declari veniturile la sf de an financiar.

| K0sti a răspuns:

Exista PFA, PFI...