| RedHeat a întrebat:

Vreau sa cumpar un telefon din sua(Nexus 5) in valoare de 350$.Am un prieten care se afla in canada si comanda o sa fie data de pe google play store.Cat crede ti ca ma costa sa ii trimit banii+transportul din canada in Iasi si eventualele taxe vamale, tva?

5 răspunsuri:
| TheClassyCat a răspuns:

Sincer cred ca 50-70$ te costa transportul daca ai bani astia iti zic mai bine sa vina si pe la noi. Totusi sunt Bani tai daca esti pregatit sa dai extra pentru al primi mai devreme de ce nu

| KodrutZ a răspuns (pentru TheClassyCat):

La noi e vreo 2000 RON...
@RedHeat: Transportul e scump, vreo $50 de dolari. Ca sa scapi de vama pe cit posibil, zi-i omului sa ti-l desigileze el si sa il bage in alta cutie/ambaleze mai amatoricesc asa si sa specifice la continut ceva de genul "broken used smartphone for parts". Taxe suplimentare nu ai de platit in afara de TVA care e a draq de mult ca deh, cineva trebuie' sa plateasca pentru jigodiile care ne conduc.

| Selima a răspuns:

Transportul din canada undeva intre 25-50 de dolari ( depinde ce fel de livrare alege), iar taxele vamale sunt 26 % din valoarea declarata a produsului, iar pachetul se va desface in fata ta, daca il declara pentru piese si cei de la vama vad ca e nou, platesti totusi taxele

| Selima a răspuns:

Ahhh am uitat, sa ii trimiti si banii? p western banuiesc, intre 300-400 $ taxa e de 32 de $, intre 400-500 taxa e de 37$, nu mi se pare ca merita, mai bine l-ai cumpara online de pe site-uri de incredere

| PredatorChei a răspuns:

Pe un 400$ costa mult transportul