| 1Chris1 a întrebat:

Vreau sa trimit prin posta un telefon. Cum se procedeaza? Cat costa? Cine plateste transportul cum primesc banii? Cat dureaza?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

E greu sa suni la firma de curierat (fan curier, urgent curier, posta romana sau oricare alta) si sa intrebi detaliile? tu alegi cine sa plateasca transportul si valoarea totala, cand coletul a fost preluat banii iti intra in cont sau te duci sa ii ei, suna si intreaba, dar in caz ca tipul respectiv nu ridica coletul se intoarce la tine iar tu platesti transportul.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te uita la toate prostiile scrise pe aici.
Uite un video: https://www.youtube.com/watch?v=pVbyRI5QF1A
Are cateva greseli:
-si la destinatar si la expeditor se trece adresa completa cu strada, bloc, etc si CP (cod postal);
-la valoare eu scriu valoarea produsului plus ceva suplimentar, in cazul asta 150 (100 valoare produs, 20 lei plata transport si "supliment" 30 lei;
-la ramburs trec numai cat ii cer destinatarului [100 lei produsul, 6lei transportul si (eventual) 2 lei impachetarea. Total= 108 lei];
-la sector nu scrii nimic daca nu este din Bucuresti.

| Jipa95 a răspuns:

Te duci frumos cu coletul la posta, si le ceri de acolo un fel de formular unde trebuie sa il completezi cu datele tale si cele ale destinatarului. Poti pune acolo s cine vrei sa pleteasca transportul care este in general 10 lei ( 3 zile ) sau 15 lei prin curier.

| Deliiiia a răspuns:

Tu alegi cine plateste transportul, e cam 10 lei prin posta, 20 prin curier. Coletul se depune la posta impachetat unde ti se va da un fromular de completat continand informatii despre tine si destinatar.

| GicuGagicu a răspuns:

Plata e la expeditor in cadrul coletelor prin posta, asa ca la ramburs treci cu 10 lei in plus.

Timp: daca il trimiti luni ajunge miercuri la el si luni banii inapoi la tine

| GicuGagicu a răspuns:

Coletul trebuie sa fie deja ambalat de tine.