| Vortrex a întrebat:

am o problema. Vreau sa cumpar un XBOX ONE de pe amazon.com,si as vrea sa stiu cat ma costa transportul,daca platesc taxe vamale + tva,si daca da, cat.(dau fundita)

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă produsul vine din afara UE, probabil vei plăti taxe vamale și TVA.

Cursurile valutare de calculare a valutei se face o data pe lună, în prima zi a fiecărei luni, după această referință se face calcularea in lei sau raportul între valute. Adică factura e în USD, va fi ajustată in Euro, după cursul de referință al lunii, ca să conformeze taxele care se impun asupra coletului.

Taxe vamale sunt de 4 tipuri:
- TVA -24%
- Taxa vamala [codul vamal 9503003000, 9503003500 (Din plastic cu un tarif de 4.7%) ]; Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 2658/87
- Taxa vamala forfetara 2, 5%
- Accize

Taxe vamale pe valoarea coletului:
- 10 Euro: Costul taxelor vamale este „0";. Nu se plătește nimic.
- 150 Euro: Dacă coletul nu depășește 150 de euro, se va plati doar TVA, adica 24%, din valoarea coletului.
- 150.01 Euro: De la această sumă se plătește și taxa vamală plus TVA.
Dacă coletul se trimite de la o persoană fizică la alta și nu au caracter comercial, (adică trimiți 50 de ceasuri), iar valoarea acestora nu depășește 700 de euro, atunci se aplică o taxă vamală forfetară de 2, 5%, bineînțeles și TVA.

Calculare Taxe Vamale:
Taxele vamale sunt incluse cu tot cu taxa de drum, adica totalul facturii.

Pentru tutun, alcool si parfumuri sunt alte criteri si valori, alte taxe vamale.

Costul transportului e evidențiat clar pe pagina de pe amazon.
Sfatul meu - folosește amazon.co.uk - poate ai noroc și găsești un vânzător din UE și scapi de toate astea.

http://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri-expediate-prin-colete.aspx

| Vortrex explică (pentru mihai69):

Mersi frumos, ma gandeam sa iau din america, pentru ca e mai ieftin.(cu toate ca a crescut dolarul).De cand a crescut lira, nu prea imi mai permit sa comand de acolo.

1 răspuns: