| Mereutailie1 a întrebat:

Vreau sa deschid un magazin alimentar mixt dar mai ieste altul alaturi si are vanzari mari, ce idei dati ca sa iau toate vanzarile, sa vin la mine?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Deschide in alta zona unde nu exista magazin.
Acel magazin este deja cunoscut si nu vei avea sanse prea mari ca toate „vanzarile sa vin la miine".

| Violleta2022 a răspuns:

Atunci este o idee foarte proasta sa deschizi ceva ce exista in apropiere si iti ia tot vadul.

Uita-te in jur si deschide ceva ce nu exista in zona ta, pe o raza de 5km si atunci vei avea un business bun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vinzi in pierdere cu adaos negativ și îi bati la preturi la modul serios.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ideea să renunți la idee.

| minrest a răspuns:

Singura posibilitate de a avea un magazin functional la tine in sat e complicata si riscanta. Trebuie sa vindeti proprietatea actuala, sa cumparati departe de magazinul actual, unde e vad, si sa deschideti magazin acolo. Daca faceti magazin langa magazinul actual, veti da faliment rapid.

| Solann a răspuns:

Doar preturi mai mici decat la concurenta. O gama mai larga de produse decat la concurent. Si evident, produse de calitate.
Nimeni nu cumpara gunoaie doar pentru ca e mai ieftin.
Dar orice ai face, nu vei reusi sa-i iei toti clientii, tote vanzarile.