| goldenbullet a întrebat:

Vreau sa fac un credit in banca. Am salariu brut de 2850 lei si diurna 75€ pe zi. Stie cineva daca diurna se ia in calcul? Nu este trecuta in contract, este cu act aditional.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si actul aditional face parte din contractul individual de munca.
Nu cred ca o sa ti-o ia in considerare, avand in vedere ca este posibil sa nu aiba caracter de continuitate dar asta afli sigur si corect doar de la banca respectiva, fiecare banca are un regulament propriu de creditare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am luat un flexicredit recent si doar m-au intrebat estimativ cat castig pe luna. Nu mi-au cerut vreo dovada. Rata lunara a fost calculata in functie de suma imprumutata, durata imprumutului si dobanda.
Nu stiu daca este la fel pentru credite mai mari(prima casa/etc.)

| OmBanal33 a răspuns:

Probabil ca vei reusi un imprumut in care rata pe luna ma gandesc ca o sa fie maxim 400 de lei (asta facand un calcul din acei 2850 de lei brut pe luna) tind sa cred ca bancile nu o sa ia in calcul acel act aditional.
Te poti duce la mai multe banci si sa intrebi...