| GioTa a întrebat:

Desi stiu raspunsul in mare la intrebarea mea doresc totusi sa stiu daca exista o cale, cat de mica sa pot face ceva in legatura cu situatia mea. Anul trecut eu cu prietenul meu am decis sa cumparam un apartament. Acesta a fost luat prin imprumut pe numele lui deoarece avea salariu mai mare insa avansul a venit din partea mea( nu se scrie nicaieri acest aspect). Apartamentul a fost luat prin credit ipotecar. Intrebarea mea este, se poate merge la un notar pentru a semna un fel de contract cu mentiunea ca desi nu sunt trecuta in contractul de vanzare cumparare, am aceleasi drepturi ca el? Imi dau seama ca acest contract ar putea sa imi fie de folos doar dupa ce imprumutul va fi platit integral catre banca.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietenul poate merge la un notar si sa dea o declaratie, autentificata de notar, prin care declara ca avansul pentru apartament a fost dat de tine.
O alta solutie este incheierea unui contract de imprumut, pentru suma data ca avans si sa se specifice ca imprumutul a fost folosit in acest scop.