| Bunny a întrebat:

Vreau sa ma apuc de confectionat diverse lucruri.De exemplu pungile de cadou am vazut ca se fac foarte usor si in scurt timp. M'am mai gandit si la haine sa le prelucrez. Dar nu cred ca ar iesi mare lucru din asta si m-am gandit la vopsit.Ma pricep foarte bine la desen si ma gandeam ca as putea de exemplu sa vopsesc niste apartamente cu diferite modele, sau niste camere de copii cu tot felul de desene pe ele.Cam cat credeti ca as putea sa iau pe o camera tinand cont ca nu este un vopsit pur si simplu? Dar din chestia cu pungile, hainele, poate chiar si gablontzuri? Si alte idei mai aveti? Chiar mi'ai fi de mare ajutor! Mersi >frumosbig grin

3 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

- pungile nu se merita ai avea de castigat doar daca ai vinde la firme cantitati mai mari (dar acestea fac la tipografii / si acestea ca si pret ajung mult mai ieftine decat cu cat le-ai vinde tu).
- din pct. meu de vedere nici hainele nu stiu cat ar merge, doar daca ti-ai face si un magazin intr-o zona circulata (nu magazin on-line), dar pentru asta iti trebuie ceva banuti, pentru spatiu de inchiriat si de amenajat.
- gablontzurile deja au aparut foarte multe, e plina piata de asa ceva, doar daca le faci mai deosebite decat celalate nu stiu ce sa zic.

Oricum ideea cu sanse mai mari sa castigi niste bani este cea cu vopsit/varuit camere, eventual si gradinite, locuri de joaca din mall-uri; in concluzie pentru copii.

Ca si pret, depinde de fiecare oras, ia si cumpara un ziar cu anunturi sau pe interenet si vezi cam cat cer la un vosit/varuit simplu, si in functie de pretul ala ceri si tu (mai mult bineinteles ca este vorba de desen).
Pentru asta iti vor trebui perii si pensule. Si pentru a-ti gasi clienti da anunturi in ziarele locale, pe net, si chiar incearca sa contactezi gradinite, si diferite firme (din alea cu organizare e petreceri pentru copii).

Bafta!

| EUSIATIT a răspuns:

Lungi si alte. margele. bratari nu te sfatuiesc e teapa. faci. voluntariat. nu ti platesc [goblenuri. etc etc.sunt ff multe si nu sumpara nimeni. E ff greu sa faci ceva acum pe criza doar.videochat.poate sau sa spargi o banca pentru ca au dobinzi si comisioane destule si nu se simte [paguba] succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti apuca sa confectionezi un suport de lumanare din flori si frunze uscate cu hartie creponata.