| Patty03 a întrebat:

Am spart din greseala un ornament din gips...este de fapt o figurina ce apartine mamei mele. A fost o greseala, insa ea este foarte suparata; insemna enorm pentru ea fiindca a primit-o de la cea mai buna prietena a ei in copilarie. Am incercat sa o lipesc cu picatura dar nu merge. Cu ce altceva as putea sa o lipesc? As fi recunoscatoare daca m-ati ajutasad

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Obiectele de ceramica sau ghips sunt dificil de lipit. Eu am incercat sa lipesc ceramica, nu am reusit cu Picatura, Super Glue etc. Cineva m-a invatat sa lipesc cu piatra acra happy adica alaun de potasiu. Este o "piatra" pe care o foloseau in trecut barbatii dupa barbierit... are efect astringent si hemostatic si se foloseste si ca deodorant natural. Eu am facut rost de o bucatica pe care am pus-o pe un capac metalic de borcan si am tinut-o cateva secunde deasupra unei lumanari aprinse. S-a topit si am inmuiat in topitura muchia obiectului, imediat am pus cealalta parte si le-am tinut strans lipite. Nici nu se vede ca a fost spart si lipit.

| Patty03 explică (pentru Kaℓi):

Wow am sa incerc! multumesc foarte mult big grin

| StefanaAbbel123 a răspuns:

Parerea mea este sa nu mai incerci sa o lipesti cu nimic, si sa strangi bani pentru a-i cumpara mamei tale un ornament din ghips exact ca primul sau ceva asemanator daca nu gasesti exact ca primul. Asta este parerea mea, tu faci cum vrei, ok?