| Giulia2432 a întrebat:

Bunã...ași vrea sã știu cum se deseneazã cu acuarele cu ulei...pentru cã totuși am dat bani pe ele și mna ...Merci..FUNDÃ

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai fi avut notiuni despre arta sunt sigura ca nu ai fi spus "acuarele in ulei", desi drumul mare pana a picta. Nu orice pictor este facut sa fie cu pensula in mana!

Ca sa intelegi, nu exista acuarele in ulei.
Acuarele - sunt culori pe baza de apa, se dizolva cu ajutorul apei.

Culorile in ulei, se dizolva cu ajutorul terebentinei/diluantului, cu ele se picteaza pe suprafetele tratate cu praf de creta si clei de oase. Cu culorile de ulei poti lucra pe :panza pe sasiu, cartoane tratate/grunduite/panzate, lemn tratat, sticla... toate aceste materiale se gasesc la fondul plastic ori pe site-urile pentru artisti plastici.
Niciodata nu se foloseste pe o foaie normala de desen!
Pana la urma pe cutia de culori luate ce scrie: acuarele ori culori in ulei? caci acuarele in ulei nu exista asa ceva! Total gresit pentru un necunoscatori in ale picturii.

Daca nu stii sa le folosesti si nu le-ai desigilat, mai bine le-ai returna la magazin pentru ati inlocui cu acuarele sau tempera!

| K0sti a răspuns:

Tu te arunci in fantana si dupa aia intrebi cum te arunci, in picioare sau in cap? Tare asta...

| diasasak a răspuns:

Nu stiu ce ai cumparat, acuarele sau vopsele in ulei, pentru ca nu exista acuarele in ulei. daca ai cumparat acuarele le folosesti dizolvand culoarea cu ajutorul apei, de unde si numele lor, watercolour, adica culori de apa. daca sunt vopsele in ulei sau de ulei le folosesti cu ulei de in, fiert sau nu, si un dizolvant pentru ulei de la Fondul Plastic. Uleiul de in fiert se usuca mai repede si e mai bun pentru transparente. Tot de la Fond.

| Lexi98Taiga a răspuns:

Ce amuzant suna acuarele cu ulei rolling on the floor)))))
Ai nevoie de ulei de in fiert si de carton ca e mai ieftin si de grund sa iti faci cartonul si pensule din par de porc. Si sa nu iti lasi pensulele murdare ca le strici. Sper ca te.am ajutat...