Întrebare recomandată | Anonim0100 a întrebat:

Am 14 ani, si vreau sa invat sa cant la vioara de ce toata lumea spune ca este tarziu? Eu nu cred, bine cand eram mai mic nu aveam conditi materiale!
Voi ce spuneti?!

Funda, Funda :*

Răspuns Câştigător
| Melymonade a răspuns:

Verișoara mea s-a apucat la 19 ani, deci se poate. Succes happy

16 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Pentru a cânta la vioară de plăcere, poți să o faci la orișice vârstă.
Dacă vrei să faci din asta o meserie, din care să trăiești, este mai complicat, că alți copii au început vioara de pe la 8 -9 ani și sunt cu mult înaintea ta, și ai avea cam mult de recuperat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Talentul nu se deteriorează, ci trebuie exploatat la maxim, chiar dacă ai 14 ani sau 30.
Succes!
Pa, pa.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Eu personal nu pot spune da si nici nu pot spune nu pentru ca daca ai veleitati catre acest instrument de ce nu. Daca te-ai uitat la romanii au talent ai fi vazut ca multi pur si simplu nu au mers pe vocatiile lor adevarate, dar au talent nativ( din nastere). Nu stiu cum este in cazul tau, dar daca simti acordurile, muzica, stii sa le diferentiezi si urechea ta si simturile tale sunt pentru acest instrument nu prea ai cum sa o ratezi indiferent de varsta.
Mult succes,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica nu are varsta.Si cineva de 40 de ani ar putea sa se apuce sa invete un instrument

| Anonim0100 explică:

Multumesc pentru raspunsuri:*

Funda random!

| MMihai a răspuns (pentru Anonim0100):

Pentru a cânta la vioară de plăcere, poți să o faci la orișice vârstă.
Dacă vrei să faci din asta o meserie, din care să trăiești, este mai complicat, că alți copii au început vioara de pe la 8 -9 ani și sunt cu mult înaintea ta, și ai avea cam mult de recuperat.
Să trăiești din cântat la vioară este destul de complicat că nu prea se caută oameni care să cânte la vioară. Locurile în orchestre finanțate de stat sunt puține, ==orchestra națională radio=, iar ca liber profesionist concurența este foarte mare. Și poți avea luni de zile în care să nu ai unde să cânți.
Eu nu ți-aș recomanda să faci o meserie, din cântatul la vioară.
Poți să cânți pentru plăcerea ta chiar într-o orchestră / formație de amatori și dacă cântați frumos să câștigați și bani cu asta, dar meseria ta de bază să fie, de fapt, alta.

| Anonim0100 explică (pentru MMihai):

Nici nu vreau o meserie din asta, Doamne fereste, vreau doar sa cand de placere, atata tot!

| EuAli a răspuns:

Orice e posibil daca vrei

| tlaura a răspuns:

Nu e tarziu deloc, mie mi se pare chiar o varsta potrivita happy

| schajuman1344 a răspuns:

Apucă-te! Merită.

| Music4life a răspuns:

Niciodata nu-i prea tarziu pentru a face ceva ce iti doresti. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
Bafta!

| SkrillexForever a răspuns:

Niciodata nu-i tarziu pentru ceva ce te pasioneaza poti sa incepi chiar si la 20 de ani nu conteaza varsta atata ca e mai greu sa gasesti un loc unde sa poti sa inveti la 20 de ani
deci daca vrei cauta un curs si ei te vor primi sau daca nu cauti pe internet cursuri sau iei acordurile de p internet si inveti singur
eu asa am facut ca sa invat la chitarawinking

| Andrree a răspuns:

"Toată lumea" asta cred că îţi vrea răul sau nu te vrea fericit/ă. O colegă de-a mea are 17 ani şi săptămâna viitoare vrea să se apuce de lecţii de chitară, deci se poate. Dacă eşti îndeajuns de motivată, poţi să înveţi să cânţi la toate instrumentele. Lumea-i rea şi aşa va fi mereu, tu ai încredere în tine şi în instinctul tău şi arată-le exact contrariul.Din câte înţeleg o să enervezi muuuultă lume dacă te apuci de lecţii de vioară. Dacă acum îţi permiţi din punct de vedere financiar ar fi şi păcat să nu încerci. Baftă!

| americanblue a răspuns:

Cei care spun ca e tirziu se refera la o scoala de muzica unde se invata mai multi ani.tu daca vrei sa inveti pentru tine..ca sa cunosti instrumentul..atunci esti liber sa inveti!

| Laura164 a răspuns:

Eu nu cred ca este prea tarziu, cunosc oameni car au inceput sa cante la vioara de la 19 ani, si canta foarte frumos.
Daca te pasioneaza, eu zic sa incercihappy