| moonlight2134 a întrebat:

am de facut trei desene in pastel, iar profesorul ne-a dat sa facem cele trei desene fiecare diferit, adica tot in pastel da tehnica difera. Din cate am vazut sunt trei tehnici in pastel, care ar fi alea? Multumesc.

1 răspuns:
| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Culorile de pastel

Gamele de culori si amstecurile de culoare
Pastelurile sunt batoane de culoare pura. Nu este nevoie de pensule sau cutite de paleta; culoarea se aplica direct sau cu ajutorul varfurilor degetelor. Acest aspect face ca lucrarile in pastel sa fie rapid executate, mereu deschise schitelor su detaliate.
Exista doua tipuri de pastel: pastelul dur (cretat) sa cel uleios (moale).

Pastelul cretate
Nicolas – Jaques Conté a patentat inventia sa a creionului de grafit in 1795. La scurt timp realiza o gama larga de reioane si pasteluri.
Batoanele de pastel cretat sunt mici, rezistente, preferate pentru detaliiile de schita si desenul bine conturat. Ideale pentru liniile fine si drepte sau pentru evidentierea contururilor unui desen realizat in pastel fin.

Pastelul uleios
Pastelul uleios este cel mai popular. Usor de aplicat, cremos la amestecarea nuantelor – majoritatea seriilor cuprind cel putin 200 de culori. Numarul mare de nuante in aceasta gama este necesar intrucat batoanele uscate de pastel nu pot fi amestecate pe paleta precum culorile de pictura.

Combinarea de pasteluri diferite
Pastelurile pot fi amestecate fara constrangere. Pentru o permanenta superioara a lucrarii se recomanda folosirea unor culori foarte rezistente la lumina.

Sursa: http://www.lucas-impex.ro/article--Tehnica-desenului-in-pastel---356.html

-Numai bine.