| Ionel_Bocanet_Cristian_1984 a întrebat:

Buna am o intrebare am o colectie de monezi vechi in jur de vreo 300 din diferite tari, unele de argint, bronz etc, si vreo 100 bacnote, cum as putea sa le evaluez si sa le vand all, merci

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cele pe care le crezi tu de argint mai degrabă cred că sunt de nichel.
Nu există monede e bronz. Poate de aramă.
Depinde apoi și cît de vechi sunt.
Ca monedă, ce e după 1850 aproape că nu valorează nimic. Decît dacă sunt de aur și argint.

| Ionel_Bocanet_Cristian_1984 explică (pentru corolav):

Am din 1786, etc, de argint cu regele carol, cu regele mihai, si mult altele, doar vreau sa le evaluez, si sa le vand.

| corolav a răspuns:

Față de cele ce îmi relatezi matale nu știu ce aș putea să-ți spun eu mai mult.
Nu știu din ce localitate ești.
În marile orașe sînt cluburi ( cercuri ) de numismați, sau anticariate, care se pricep să le evalueze și poate chiar să fie interesați
de unele dintre acestea.
Dar numai dacă reușești să ajungi la aceștia ca să vadă oamenii marfa.
Succes!