| gIiiIolil a întrebat:

Salut, MA ADRESEZ COLECTIONARILOR DE MONEZI!
daca exista vreun colectionare de monezi vechi, care sa aiba experienta in a face un pret la o anumita colectie, as dori sa imi ma ajute sa fac un pret la o colectie de monezi si bacnote vechi. DAU FUNDA!

11 răspunsuri:
| Alexandru98 a răspuns:

Profesorul meu de istorie este un colectionar înrăit de monezi
daca vrei îți pot face o legatură cu el

sau

poti sa te duci la un evaluator

| gIiiIolil explică (pentru Alexandru98):

Din ce oras este?

| Alexandru98 a răspuns (pentru gIiiIolil):

Este din Iasi

dar sa stii ca am si eu o punga plina cu monede vechi adunate de-alungul timpului
daca vrei putem discuta pe mess si-ti dau poze
doar daca doresti

| Alexandru98 a răspuns (pentru gIiiIolil):

Uite un articol cu el

http://www.ziaruldeiasi.ro/......ede~ni2l9i

| gIiiIolil explică (pentru Alexandru98):

Sigur ca vreau, scuze ca am raspuns numai dupa o saptamana, da am uitat sa mai intru si pe TPU laughing da-mi prin mesaj privat asresa ta de email, desi ar fi mai usor sa iti faci una de skype happy

| Alexandru98 a răspuns (pentru gIiiIolil):

Căți ani ai?

| gIiiIolil explică (pentru Alexandru98):

14 tu?

| Alexandru98 a răspuns (pentru gIiiIolil):

Paisprezece
și de unde ești?
ești fată sau băiat?

| gIiiIolil explică (pentru Alexandru98):

Brasov sunt baiat

| Lapusneanu a răspuns:

Salut! Ce monezi si bancnote ai? Pretul se face foarte usor pentru ca exista cataloage publicate de asociatiile de Numismatica. Dar e orientativ....pentru raritati poti organiza licitatii si obtine preturi mult mai mari, pentru cele foarte comune vei obtine un pret mai mic decat cel de catalog.

| gIiiIolil explică (pentru Lapusneanu):

Iti multumesc mult de ajutor happy. Pai am monezi incepand din 1893 pana in 2005, sunt din Suedia, Romanesti, Rusesti, Nemtesti cred. am si una de la strabunicul meu, din 1915, care zice ca a fost gaurita cu un pistol de buzunar. Am si bacnote numai din 66', dar si una din 1983. Am 39 monezi si 7 bacnote. Si as aprecia daca mi-ai da tu un site de Numimatica unde pot gasi aceste cataloage, caci nefiind specialist in domeniu, imi e frica sa nu dau de un site de 2 lei, care sa zica numai prostii happy.