| ITIK a întrebat:

Buna,as avea nevoie de cateva idei.Am de pregatit impreuna cu 4 colegi din clasa o piesa de teatru cu romi (tigani) eu m-am gandit sa fac despre tigani in tren,cum se comporta ei in tren,cum vorbesc, cum urca fiare vechi in tren etc.As mai avea nevoie de cateva scene pentru ca as vrea sa tina mai mult, daca o sa gasesc aici cateva idei bune o sa postez filmuletul sa va vedeti ideile.

8 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Incearca sa nu mergi pe discriminare ci pe traditii. Exista o groaza de traditii si in ceea ce priveste cultura rroma. Poti face multe chestii funny dar nu exagera cu un unghi de abordare negativ.

| ITIK explică (pentru TheAce):

Trebuie sa fie amuzant, daca m-as baza pe traditii nu ar iesii atat de amuzant, si tema este discriminare.Nu vreau sa exagerez vreau sa iasa exact romii autentici

| TheAce a răspuns (pentru ITIK):

Si din punctul tau de vedere rromii autentici sunt hoti si prosti? Ori n-ai idee ce inseamna cuvantul autentic ori stai prost de tot cu bunul simt, fara suparare. Oricum, mi-e greu sa cred ca in vreo scoala din Romania s-ar promova discriminarea rasiala ori xenofobia.

| Eu_Si_Tu_1999 a răspuns (pentru TheAce):

Nu incearca nimeni sa ii discrimineze dar ei au adus Romania de rapa

| ITIK explică (pentru TheAce):

Teatrul e vineri, asa ca nu am chef de polemica cu oamenii de pe acest site. Uite ca sa iti dau dreptate, da-mi cateva idei cum as putea face publicul sa rada fara a promova discriminarea

| ITIK explică (pentru Eu_Si_Tu_1999):

Eee nu e chiar asa

| KrYsTy2OOO a răspuns:

Ai putea spune despre un sat plin de rromi, despre casele lor, gospodarii, etc.

| ITIK explică (pentru KrYsTy2OOO):

Si ce e amuzant in asta?