| anonim_4396 a întrebat:

Voi aveti colegi/colege de clasa, romi (tigani)? cum va intelegeti cu ei, bine?

12 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

Da am avut anul trecut, dar nu am vorbit mult cu el... nu prea dădea pe la şcoală.

| Musique a răspuns:

N-am.
Și dacă aș avea, aș aprecia faptul că vor să învețe și să se integreze.

| SuneteDeChitara a răspuns:

Am avut un coleg tigan in generala.
Nu pot sa zic ca ma intelegeam bine, dar nici nu imi era dusman pentru ca nu prea aveam discutii cu el.
Adica fiecare isi vedea de treaba lui, fara a ne da atentie.

| Wøodenpints a răspuns:

Țigani ai în clasă până în a 2-a. Mai departe n-o să treacă.

| Naяutσ a răspuns:

Si eu am avut tot in generala, da sunt de treaba, unii, in fine baiatul pe care l-am avut eu in clasa era dintr-o familie foarte buna.

Tu ai?

| єχcєєℓ a răspuns (pentru Naяutσ):

Tot în generală am avut și eu un coleg dar nu era dintr-o familie bună ca să zic așa...dar era super de treabă și nici nu făcea ceva rău, era cuminte, glumea cu noi și ne era prieten. Până a rămas repetent în a 5a.
Totuși ce vreau eu să zic este că și țiganii sunt de treabă odată ce ajungi să-i cunoști.Din clasa întâibatting eyelashessau de la grădiniță, nu mai știu sigur.
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am.

| svartirhimnar a răspuns:

În generală am avut două tipe de care mi-e şi acum greaţă.
Urăsc ţiganii, fără excepţii.

| LadyMelian a răspuns:

Am avut in generala, la liceu si la facultate.N-am avut divergente sau probleme.Ei nu au avut treaba cu mine si nici eu cu ei.Am lasat loc de "buna ziua" si atat.

| BitKode a răspuns:

Am si eu in clasa tigani.Sunt niste nesimtiti. Vorbesc, mananca in ora se cearta cu toti profesori si nu le fac nimic.A venit la scoala tacsu la unu si cica fac discriminari profesorii.Dar noi romanii de ce trebuie sa ii suportam.M-am saturat din prima saptamana de scoala de ei.Eu m-am si batut cu unu pentru ca mi-a cerut pixul si eu decat unul aveam. Apoi a vrut sa ne i-a telefoanele la toti din clasa si faze de astea. Oricum mai am 1 an cu ei si stai linistit daca fac pe fraieri lasa-i in pace ca asa fac ei sa te intimideze.

| claudica2703 a răspuns:

Am avut in generala, in liceu si am si acum in facultate. cu colega din generala ma intelegeam foarte bine, cea din liceu avea o gramada de bani si ne desconsidera pe toti, iar acum am un coleg tigan - genial tipul! si frumos pe deasupra big grin nici nu zici ca e tigan. e foarte bine crescut, foarte respectuos si cu bun simt si chiar ai ce vorbi cu el. ne-am indrait de la inceput, dinante sa fim colegi (de la admitere) si ne intelegem foarte bine. sunt oameni buni daca nu-i calci pe bataturi tongue

| Glav a răspuns:

Ba, stiu ca sunt 5 ani, dar nu imi vine sa cred cat de rasisti sunteti!
STOP RACIST! PEACE