| joda14 a întrebat:

BUNA! As vrea sa stiu ce facultate ar trebui sa urmezi pentru actorie in televiziune si ce liceu. Am auzit ca trebuie sa faci UNATC (facultatea) si inainte de a intra iti trebuie 2-3 ani de actorie. e adevarat.

2 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

NU conteaza ce liceu termini.
La UNATC se da examenul si ai ca probe:
PROBE DE CONCURS pentru actorie

ETAPA I-a Eliminatorie
(probele se notează cu "admis" sau "respins")

– Prezentarea unor versuri şi a unei povestiri din repertoriul candidatului1)
– Testarea calităţilor ritmice şi muzicale – practic –
– Literatură dramatică2) – scris –
– Test psihologic/Ateliere3)

ETAPA a II-a
– Prezentarea repertoriului (monolog, povestire, versuri) la alegerea candidatului şi a comisiei.
– Improvizaţie pe teme date – practic –
Atit!

| joda14 explică (pentru michelia):

La literatura si test psihologic ce trebuie sa fac mai exact si daca stii la proba eliminatorie ce trebuie sa fac sa
inteleg mai exact