| Edward_5128 a întrebat:

Deoarece imi place mult sa citesc as vrea sa-mi recomandati ceva carti din grupa fantasy, dar si alte grupe. Cele mai multe au funda.

Răspuns Câştigător
| Sigmund a răspuns:

Ce zici de astea:

Am sa-ti propun din mai multe grupe:

Detectivi amatori, ocazionali/particulari ori cei din cadrul poliţiei? Arthur Conan Doyle(cu celebrul Sherlock Holmes)-Câinele din Baskerville, Semnul celor patru, Un studiu în roşu, Danila Comastri Montanari-seria Mistere în Roma Antică(Publius Aurelius Statius, un detectiv în Roma antică, originală idee, nu?)-Cave canem, Parce sepulto, Morituri te salutant, Cui prodest, In corpore sano, Dorothy L Sayers(lordul Peter Wimsey)-O moarte suspectă, Cele 5 piste false, Reclama ucigaşă, Sue Grafton(o femeie detectiv-Kinsey Milhone)-A de la Alibi, B de la Bandit, C de la Cadavru, Raymond Chandler(celebrul Phillip Marlowe)-Adio, frumoasa mea, Rămas bun pentru vecie, Somnul de veci, Fereastra de sus, Sora cea mică, Peter Chambers-Vorbeşte-i de rău pe morţi, Recviem pentru o roşcată, Carlo Manzoni-Aventurile unui detectiv particular, Peter Cheyney(Lemmy Caution şi Slim Callaghan)-Ce le pasă damelor!, Nu poţi păstra restul, Dashiell Hammett(Sam Spade)-Şoimul maltez, Rex Stout(Nero Wolfe, iubitorul de orhidee şi haleală bună)-Capcană pentru FBI, GK Chesterton-Secretele părintelui Brown, Val McDermid-detectivul particular Kate Brannigan, păcat că la noi n-au apărut decât 3 cărţi-Alături de tine, E scris în stele, Ai încredere în mine

JRR Tolkien-Hobbitul, Stăpânul Inelelor, Christopher Paolini-Seria Eragon, Stephen King & Peter Straub-Talismanul, Joseph Delaney-Cronicile Wardstone(seria Vraciului), Alan Gibbons-trilogia Legendeer(Umbra Minotaurului, Războinicii Corbului, Legiunea Vampirilor), Nancy Farmer-Marea trolilor, Paul Stewart & Chris Riddell-Cronicile Lumii de Margine(Dincolo de pădurea întunecată, Vânătorul de furtuni, Noapte peste Sanctafrax), Neil Gaiman-Pulbere de stele, Licia Troisi-Cronicile lumii pământene(Nihal de pe Pământul Vântului, Misiune lui Sennar, Talismanul puterii), Garth Nix-Sabriel, Lirael, Jonathan Stroud-trilogia Bartimaeus(Amuleta din Samarkand, Ochiul golemului, Poarta lui Ptolomeu), VM Jones-seria Karazan(Şerpii din Arakesh, Temniţele întunericului, Prinţul pierdut, În căutarea soarelui), BP Kerr-seria Copiii Lămpii Fermecate, Sophie Audoin Mamikonian-seria Tara Duncan, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Justin Somper-seria Vampiraţilor(Demonii oceanelor, Adâncurile mării, Vremurile terorii, Căpitanul sângelui), Terry Pratchett-seria Lumea Disc(Culoarea magiei, Lumina fantastică, Magie de ambe sexe, Mort, Copilul minune, etc), Richelle Mead-Academia vampirilor, PC Cast-seria Casa Nopţii

Bafta la citit! Sper sa-ti placa!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_romane_de_fantezie ai o lista lunga de romane fantasy. Tot in ro.wikipedia.org poti cauta romane si de alte genuri, introducand la cautare genul care te intereseaza. Numai bine!

| devilll a răspuns:

Citeste serile de carti de la jules verne
si citeste si seria harry potter astea mi-au placut cel mai mult