| IgValy a întrebat:

Imi pare rau pentru cat de lunga va fi intrebarea si va multumesc anticipat celor care au citit tot si care mi-au raspuns.

Recent m-am apucat sa scriu o carte, o nuvela fantastica. Este despre niste eroi in armuri care le acopera tot corpul si capul si care se lupta cu o organizatie criminala a caror membri folosesc gadget-uri ultra moderne pentru infractiuni. Printre eroi se afla si Ken, un pusti de doar 14 ani, care e si personajul principal.

Inainte sa fie erou, in gimnaziala, Ken era un asa zis 'tocilar', fiind 'bullied'(nu stiu cum se spune in romana) de cel mai bun prieten al lui de cand avea 4 ani. In relatia lor de prietenie de la 4 ani pana la 14 ani s-au intamplat cateva lucruri importante:

Primul care nu are legatura cu ei, dar are cu intrebarea este ca Ken a crescut fara parinti. Tatal lui a plecat cu munca cand el avea 2 ani si inca nu s-a intors, mama lui era o artista internationala si lipsea cu lunile de-acasa, deci el a fost crescut de fratele lui mai mare, care era cunoscut de lume ca fiind un om bun, curajos cu inima mare si care il invatase pe Ken cam tot ce stia.

Al 2-lea lucru se intampla dupa ce Ken a inceput sa iasa pe-afara cu baietii din cartier, printre care si batausul mai sus mentionat. Ken era popular, fiind singurul care stia sa citeasca cat de cat la 4 ani. Totusi, un an mai tarziu cand un pusti de clasa a 2-a a venit in cartier luandu-se de toti pustii si luandu-le bani, tipul acela a fost batut de viitorul bataus, de atunci el devenind centrul atentiei.

Al 3-lea este ca o urmare al primelor 2. Fratele lui Ken ii aratase hobby-ul sau, fierarie...si Ken a fost asa de impresionat ca s-a apucat imediat si el. A ajuns sa lucreze cateva ore pe zi la fierarie. Dupa ce a vazut cat de puternic devenise prietenul sau, Ken a decis sa tina pasul cu el deci pe langa orele la fierarie a inceput sa se antreneze. Intr-un final muschii lui au cedat si doctorul i-a spus ca nu va mai putea face deloc efort fizic toata viata lui. De atunci totii copiii au inceput sa-l priveasca pe Ken cu mila, ca si cum ar fi trebuit protejat.

Al 4-lea lucru se intampla cand a inceput scoala. Cei 2 au intrat la o scoala in care majoritatea copiilor erau impartiti in tocilari si batausi. Pe langa cele 2 categorii mai erau si cei neutri, printre care si Ken. Oricum, Ken a sarit in ajutorul unui 'tocilar' care era 'bullyed' de prietenul sau, in speranta ca il va lasa in pace pentru el. Dar, tot ce a reusit sa faca e sa isi ia bataie in locul lui si de atunci a fost catalogat ca si tocilar.

Si ultimul se intamplase cand Ken fusese atacat de cativa batausi in drum spre casa care i-au furat banii. Vechiul sau prieten care era si cel mai puternic din scoala acum i-a batut pe cei 3, 'rezervandu-l' pe Ken in fata tuturor, adica doar el avea dreptul de a se lua de el.

Problema e urmatoarea: Ar trebui sa pun toate aceste lucruri intr-un prolog pentru carte apoi sa trec la prezent in capitolul 1 sau sa le prezint de-alungul cartii ca amintiri de-ale personajului. La inceput m-am indreptat spre a doua varianta, dar multe dintre ele ar fi intrat in capitolul 1 si mi se pare enervant pentru cititor atat de multe flashback-uri in primul capitol. Dar un intreg capitol doar despre copilaria lui Ken mi se pare plictisitor, si in plus prologul are "faima" de a fi ignorat de cititori iar unele informatii sunt foarte importante. De exemplu numarul 3 este o slabiciune a lui Ken in viata de erou si deci este reamintita destul de des. Ce ar trebui sa aleg? Va multumesc pentru atentie.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa scrii o nuvela in romaneste, incearca sa folosesti numai cuvinte romanesti!
Amestecatura asta de romana- engleza o folosesc doar snobii, care doresc sa-si dea importanta.
Poate, intr-un cerc de prieteni va impresiona amestecatura, dar, daca vrei ca nuvela ta sa fie citita si apreciata de toaat lumea, starduieste-te sa o scrii complet, in romaneste.

Vezi ca DEX-ul limbii romane, are sensul cuvintelor explicate.
De asemeni exista si DEX cu sinonime.
Pentru cuvintele englezesti, taducerea lor in romaneste, se poate face cu "google translate".
Succes la scris! happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scrii nuvela in engleza?
Vad ca-n romana nu cunosti multe cuvinte, pe care le inlocuiesti (gresit) cu cele din engleza.
Uite aici:
"hobby" - in romana inseamna: pasiune
"bullyed" - nu este corect nici in engleza, asa cum l-ai scris.
Corect este "bullied" si inseamna hartuit, intimidat, terorizat, brutalizat
Iar "flashback" - este retrospectiv (care priveste inapoi, de-a lungul timpului).

| IgValy explică (pentru Violleta2022):

Cred ca am scris din greseala cu y, drept dovada ca am scris putin mai sus cu i. Oricum, cand am spus ca nu stiu sinonim ma refeream ca nici unul din ele nu mi se pare ca se potriveste pe deplin. Am folosit cuvantul hobby pentru ca am vazut ca tot mai multi vorbitori de limba romana il folosesc. Oricum, multumesc ca mi-ai atras atentia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IgValy):

Daca vrei sa scrii o nuvela in romaneste, incearca sa folosesti numai cuvinte romanesti!
Amestecatura asta de romana- engleza o folosesc doar snobii, care doresc sa-si dea importanta.
Poate, intr-un cerc de prieteni va impresiona amestecatura, dar, daca vrei ca nuvela ta sa fie citita si apreciata de toaat lumea, starduieste-te sa o scrii complet, in romaneste.

Vezi ca DEX-ul limbii romane, are sensul cuvintelor explicate.
De asemeni exista si DEX cu sinonime.
Pentru cuvintele englezesti, taducerea lor in romaneste, se poate face cu "google translate".
Succes la scris! happy

| Yiing a răspuns:

Sa incerci sa bagi amintiri despre lucrurile din copilarie.
idk tongue ce nume are cartea? poti adauga ceva in descreierea cartii.
nu trebuie neaparat sa incepi cu copilaria. poti incepe cu o actiune din prezent, iar la un moment potrivit poti spune "iar de aici am plecat " si incepi sa spui ceva din copilarie, iar aste o poti face de ami multe ori de'a lungul cartii big grin
sper ca nu te'am incurcat mai mult big grin
succes si inspiratie in continuare

| IgValy explică (pentru Yiing):

Multumesc pentru raspuns. Dar dupa cum am spus in ultimele randuri, problema e ca protagonistul ar trebui sa-si aduca aminte de o mare parte din acestea in primul capitol, si cred ca ar fi enervant pentru cititor sa se intrerupa actiunea de 3-4 ori deja din primul capitol din cauza amintirilor.