| AlexSandu17 a întrebat:

Imi place foarte mult ideea de a face un film/serial, de a scrie scenarii etc. La actorie nu m-as duce, pur si simplu nu ma descurc si nu mi se potriveste, in schimb imi place sa scriu scenarii si sa filmez. Ce ar trebui sa fac? La ce facultate ar trebui sa merg?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La facultatea de teatru nu mergi doar ca actor, poti sa mergi si ca regizor si alte meserii de genul. Trebuie sa aiba o sectie si pentru scenografie, intereseaza-te la ei pe site.

| AlexSandu17 explică (pentru Adry05):

Asa voi face, multumesc. happy

| corolav a răspuns (pentru Adry05):

Atenție!
Scenografie nu este totuna cu calitatea de a crea( scrie scenarii).
Vezi DEX „scenarii" și „scenografie".

| Adry05 a răspuns (pentru corolav):

Si atunci care e termenul?

| corolav a răspuns (pentru Adry05):

Sincer, nu știu dacă acum, în cadrul UNATC, există secție specială pentru autorii de scenarii. De regulă aceștia sînt scriitori, mai mult sau mai puțin consacrați, care crează scenarii pentru filme.
Secția de scenarii ar putea să se numească „artă scenaristică".

| Adry05 a răspuns (pentru corolav):

Am incercat sa caut la ei pe site dar n-am gasit din prima profilele si n-am avut rabdare sa caut. In schimb am gasit pe wikipedia asta:
Specializări (studii universitare de licență – 3 ani)[modificare | modificare sursă]
Actorie[2]
Păpuși-Marionete[3]
Regie de teatru[4]
Coregrafie[5]
Teatralogie[6]
Scenografie[7]
Mijloace de expresie [8]
Fiind in legatura cu Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „Ion Luca Caragiale" din București. Deci da, dupa cum vezi exista sectie de scenografie

| corolav a răspuns (pentru Adry05):

Amice, ți -am mai spus să cauți un DEX.
Pur și simplu tastezi cuvîntul scenografie și scrii după el DEX sau Wikipedia.
Vei afla că „scenografia" înseamnă : „ arta de a executa decoruri, costume etc. pentru un spectacol "
Conform unui foarte recent dicționar al Limbii Române, arta de a scrie scenarii se numește „artă scenaristică".
Pe tine te interesează „scenaristica" și nu „ scenografia".
Or, în lista pe care ai extras-o și mi - ai pus-o la vedere nu apare cuvîntul „scenaristică"
La poziția 6, în lista ta, corect ar trebui să fie „teatrologie" și nu „teatralogie".
Sănătate!

| Adry05 a răspuns (pentru corolav):

Asa greu e sa-ti dai seama ca sunt fata?

| Bondarel99 a răspuns:

La UNATC e o facultate special pentru asta. Nu mai știu exact cum se numește, cred ca se numește chiar scenaristica. Oricum intra la ei pe site și vezi acolo.

| AlexSandu17 explică (pentru Bondarel99):

Multumesc. Auzisem ceva despre UNATC, dar am zis sa intreb si aici laughing

Răspuns utilizator avertizat