| Adina_4189 a întrebat:

Imi ziceti si mie ceva carti bune de citit?

Răspuns Câştigător
| BRG a răspuns:

Î-ți recomand cu siguranță ce-a mai bună carte de citit care nu te va plictisi, este cartea cu cel mai mare tiraj din lume, te-ai prins despre ce carte vorbesc? Exact despre Biblie cuvîntul lui Dumnezeu, eu personal a m citit o toată de la Geneza pînă la Apocalipsa, și este minunată, orice carte scrisă de oameni pe care o poți citi nu se compară de loc cu Biblia care și ea a fost scrisă de oameni, dar care au avut spiritul sfînt al lui Dumnezeu, în Biblie spre deosebire de alte cărți sînt scrise gîndurile lui Dumnezeu. Succes.

27 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Pestera suspinelor, Papillon, Regina Christina.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Philip K. Dick – Viseaza androizii oi electrice?

| nimic`pentru`nimeni a răspuns:

Iubita mea, Sputnik - scrisa de Haruki Murakami

| maya_7683 a răspuns:

Omul frumos-Dan Puric; Alchimistul-Paulo Coelho; La rascruce de vinturi-Emily Bronte; Gustave Flaubert-Educatie sentimentala.

| Roxata a răspuns:

Eu iti recomand "De veghe in lanul de secara" de J.D.Salinger
si "Viata ca o prada" de Marin Preda. Daca iti palc cartile cu vrajitori citeste "Amuleta din Samarkand" de Jonathan Stroud sau "Cronicile Wardstone" de Joseph Delaney.

| hiphopbeatz a răspuns:

Octavian Paler-Viata pe un peron

| Ionutzsa a răspuns:

Din literatura straina:
"Pe aripile vantului" - Margaret Mitchell
"Mandrie si prejudecata " - Jane Austen
"La rascruce de vanturi" - Emily Bronte
"Anna Karenina" - Lev Tolstoy
"Rosu si negru" - Stendhal
"Tess - Thomas Hardy

Din literatura romaneasca:
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Invitatie la vals"- Mihail Drumes
"Maitreyi" - Mircea Eliade
"Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi" - Camil Petrescu
"Enigma Otiliei" - Goerge Calinescu
"Romanul adolescentului miop" - Liviu Rebreanu

| Razvan a răspuns:

Eu citesc acum "Jane Eyre" de Charlotte Bronte.Foarte buna cartea ti-o recomandhee hee

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Clive Cussler-Sahara, Aurul incaşilor, Odiseea troiană, Walhalla, Vântul negru, cărţi de aventură, cu mistere, pericole, comori ascunse, detalii despre ele vezi aici http://www.raobooks.com/raobooks_autori_detalii.php?incep_pag=0&a_id=122

| denisa20 a răspuns:

Pulbere de stele, asta daca nu ai vazut filmulbig grin

| Sssh! a răspuns:

Harry Potter; Cei trei muschetari; Doi ani de vacanta; Heidi, fetita muntilor; Vrajitorul din oz pai cam atatea am citi si mi sau parut interesante.

| AuRevoirSimone a răspuns:

Ai putea citi niste carti din literatura secolul 20.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai Ion.L.Caragiale un pedagog din scoala noua profu de mate o zis ca o sa ne foloseasca

| Armyde a răspuns:

Buna! Depinde de ce iti place tie... dar ai putea citi seria amurg(twilight, new moon, eclipse, breaking down) sunt cartii ff faine; o plimbare ne neuitat; mandrie si prejudecata; omul invizibil.^__^

| aida_9919 a răspuns:

Iti recomand cu caldura:
Nunta in cer- de Mirecea Eliade
Anna Karenina - Lev Tolstoy
Maitrey-Mirecea Eliade
Singur pe lume-Hector Malot
Franchenstein(nu retin cine a scris-o)
De veghe in lanul de secara-de J.D.Salinger

kiss

| Yarinn a răspuns:

Depide ce gusturi ai. Mie mi-au placut:
" Lorelei" de Ionel Teodoreanu
" Maitreyi" de Mircea Eliade
Seria " Amurg"
Seria " Harry Potter"
" O viata" de Guy de Mauppassant ( nu mai stiu daca se scrie asa)
" Cei trei muschetari" de Al. Dumas
" Mandrie si prejudecata" de Jane Austen
" Singur pe lume" de Hector Malot
" Cronicile Wardstone" de Joseph Delaney
" Zece negri mititei" de Aghata Christie
" De vege in lanul de secara" de J.D.Salinger
si cartile din seria " Goosebumps":
. Zâmbeşte şi mori
. Fetiţa care a strigat "monstrul"
. Fantoma de la teatru
. Teribilul om de zăpadă din Pasadena
. Plaja bântuită
. Bun venit în tabăra de coşmar!
. Blestemul mumiei
. Răzbunarea piticilor din grădină
. Să devenim invizibili!
. Bun venit în casa morţilor!
. Nu mă puteţi speria!
. Nu coborîţi în pivniţă!
. Sânge de monstru
. Noaptea păpuşii
. Fantoma din vecini
. O zi în ţinutul ororilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Old surehand, aventurile lui huch finn

| Iulică_3456 a răspuns:

Mircea Cartarescu - Nostalgia (este o culegere de 6 volume)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe ce-am-mai-citit.blogspot.com pentru sugestii de lectura.

| M.G.R a răspuns:

-Seria lu Sven Hassel (toate vol. ex gestappo, inchisoare ogpu, moarte si viscol, etc.)
-Papillon
-Shogun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartile Goosebumps-R. L. STINE
cartile Cronicile Wardstone-Joseph Delaney
saga lui Darren Shan(Asistentul Vampirului)-Circul ororilor; Ucenicul vampirului; Tunelele Sangelui;
colectia Vampiratii-Justin Somper
seria Amurg(TWILIGHT) etc...

| carmen111 a răspuns:

"crima si pedeapsa"-dostoievsky

| Jully_5616 a răspuns:

Elevul dima dintr-a 7 big grinbig grinbig grinbig grin. e ceva mai pe limnajul nostru, carteawinking. si padurea spanzuratorilor.winking

| CartideCitit a răspuns:

O colectie de carti bune gasesti aici : http://www.cartidecitit.ro/Carti-Bune . Citeste recenziile si alege-ti cartile preferate. Lectura placuta !

Răspuns utilizator avertizat
| CrissyCris a răspuns:

Ai putea sa citesti "padurea umbrelor "-Matt Haig... ii faina cartea

| OnTheTop a răspuns:

Buna! Iti recomand cu caldura Singur pe lume de Hector Malot, Padureanca, Mara, Moara cu noroc, Budulea Taichii de Ioan Slavici. Sunt extraordinare, ma gandesc ca esti tanara big grin