| Ferii a întrebat:

Bună seara. Vreau să-mi cumpăr un aparat de sudat cu sarma. Sunt începător. Ceva recomandari? Sa fie pe curent.
Ce sarma trebuie sa folosesc sa sudez fier/tabla

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu am auzit vreodata de apart de sudura cu sarma.
La sudare se folosesc electrozii de sudura, nu sarma.
Tot din cate mai stiu eu, ca sa fii sudor trebuie sa ai macar un curs de sudori, pentru ca este o munca foarte periculoasa, car te poate intoxica, arde pe fata si maini, distruge ochii, sau poti declansa explozii si incendii.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am facut 4 ani de practica ( la scoala) de lacatusi mecanici
Nu am auzit de sarma.Cred ca referi la electrozi.Care sunt pe diferite grosimi.Si pe langa aparat (si electrozi) mai trebuie si masca ( sau ochelari speciali) manusi si o salopeta.Contactul direct cu flacara nu este indicat.
Persoal nu pot sa recomand nimic dar poti merge la magazinele de profil si sa intrebi baietii de acolo.Si sa rogi pe cineva sa iti arate ca nu este asa usor cum pare.