| benybiro112 a întrebat:

Salut TPU. Am un aparat de sudura mig 200 si am rola de sarma la ei albă (cred ca e de inox) si vreau sa stiu daca merge si sarma la el de fier (mag) dau funda

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Citeste pe sarma de care e.
Aparatul e cu butelie de gaz, sau fara?
In esenta, orice aparat MIG merge cu sarma de otel, doar ca trebuie sa stii de care sa cumperi.
Aparatele cu butelie de gaz au polaritatea normala, adica minus pe clestele de masa si plus pe firul cu care sudezi.
Sunt insa aparate concepute sa functioneze fara gaz/fara butelie, doar cu sarma flux, iar alea au polaritatea inversa: plusul pe clestele de masa si minusul pe fir. Sarma flux e ceva mai scumpa, pentru ca e sarma tubulara, cu o pasta in ea.
In buteliile de gaz se pune CO2 pentru otel, amestec co2-argon (corgon) sau argon pentru aluminiu si inox.
Eu sudez fara gaz cu sarma asta, la tinichigerie auto: https://www.emag.ro/......DJTPTNMBM/

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, sarma sudura fara gaz (flux) 0.9 mm, rola 0.5kg.
Pe Gshop scrie: cu acest aparat de sudura ALMAZ puteti folosi toate tipurile de electrozi inveliti (electrozi rutilici, electrozi bazici, electrozi inox etc.). Deci numai sarma-electrod nu cu orice sarma de pe drum. Mag este sarma de sudura si se poate cu ea.

| benybiro112 explică (pentru Salontanul):

Am unu mic Almaz care duce flux fara gaz, da ai dreptate. Deci, eu cred că merge sarma normala (de culoarea cuprului, daca am de sudat fier) că, cu cea alba nu imi place cum iese

| Salontanul a răspuns (pentru benybiro112):

Incearca! Incercarea moarte n-are.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru benybiro112):

Sarma flux arata a inox, e gri lucioasa.
Nu am incercat niciodata sarma normala (aia rosiatica), pentru ca nu am tub de CO2. Teoretic trebuie.
Am incercat sarma flux cu polaritatea pentru sudura cu gaz (plus pe sarma), si imi ieseau punctele pline de pori, se expanda sudura. Imediat ce am inversat polaritatea, punctele s-au concentrat, nu mai faceau pori.