| Serendipity17 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Ştiţi cumva vreun precedeu prin care aş putea face hartia să pară veche? vă rog,fară acele "margini arse". Auzisem eu ceva cu zaţ, dar nu ştiu exact...
Help! fundă.happy

4 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Buna.
Eu am facut cu ajutorul cafelei. Am udat toata foaia cu cafea( am folosit pensula), apoi am lasat-o la uscat. Mi-a iesit perfect.

Succes!

| fulgerul a răspuns:

Coala alba dar nu pt.copiator,simpla,ordinara! Cu o lumanare sub foaie, o plimbi pana se ingalbeneste.Ptr. o tenta autentica, poti insista mai mult pe anumite portiuni. Dupa scriere, freaca superficial foaia cu lumanarea, (stinsa evident) si apoi mai treci odata cu lumanarea aprinsa repede pe sub foaie.Bafta!

| Ellenaroxy a răspuns:

Daca ai lumanari sa pui ceara dar bine toata foaia cu ceara

| AngelliGina1981 a răspuns:

Ceai. Daca vrei un efect mai dramatic atunci sifoneaza foaia. Joaca-te, incearca sa o indoi in diferite feluri sau sa o uzi cu ceai inainte sau dupa ce ai sifonat-o.