| Voicu_Maria_1974 a întrebat:

Bună,TPU!
Am o întrebare :aș dori sa urmez un liceu de arte - muzica.
Nedumerirea mea este dacă ma pot înscrie la un liceu de muzica, chiar dacă nu am luat lecții de canto. Studiile mele muzicale se limitează doar la ce am învățat la orele de muzica la școală și din ce m-am mai documentat eu singura.
Țin sa menționez ca nu sunt afona, am ureche muzicala (asta se datorează și faptului ca la momentul actual eu studiez dans, care ma ajuta sa descopăr și sa simt muzica), si, as putea spune ca am aptitudini.
Nu am luat lecții de canto din simplul fapt ca nu am găsit o școală prin apropriere. Tot ce studiez eu este actorie și dans și o fac de 10 ani.
Mi as fi dorit sa studiez la liceu una din cele doua obiecte pe care le fac in prezent, numai ca în zona mea, la licee exista doar posibilitatea de muzica și desen. Oricum, artă sa fie! Sunt dispusa sa studiez orice fel de arta, dar doar vreau sa știu dacă ma pot înscrie, in ciuda faptului ca nu am luat lecții de canto. Dacă se poate, o fac, pentru ca știu ca pot și sunt dispusa sa ma perfectez pe domeniul acesta.
Va mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

La liceul de arta, instrumentele si canto trebuiesc studiate din clasa I-a. Unii o fac mai devreme. Mergi pe ce stii deja, chiar daca trebuie sa te muti in alt oras.