| RedAppLe a întrebat:

Buna TPU.Am o problema.Maine este teza la romana.Profesoara in timpul semestrului ne-a dat fise cu esee, ne-a dictat argumentari, caracterizari de personaje etc. Dumneaei ne-a spus sa nu invatam fisele si ce ne-a dictat ea in caiet. Dar uite ca teza a ajuns si eu nu stiu ce sa ma mai fac la capitolul eseulaughing. Nu stiu cum sa fac un eseu si ce sa scriu acolo in asa fel incat sa primesc punctaj maxim.De invatat stiu ca invat degeaba acum ca uit totul pana maine. Dar sper ca voi sa ma ajutati...Cum sa ma descurc maine la teza?

Răspuns Câştigător
| didi12 a răspuns:

Pai stai asa,ca nu prea am inteles intrebarea.Tu te referi la caracterizari,apartenente,rezumate,nu? Atunci, uita-te peste ce v-a dictat profesoara voastra si inspira-te de acolo. Apoi, alcatuieste-ti tu rezumatul(caracterizarea sau ce iti trebuie) si citeste-l de vreo 5 ori.Nu trebuie sa-ti inveti pe de rost,ci sa ai habar.
Daca te referi la eseu liber, pune-ti imaginatia in functiune si vei reusi. Poti scrie ce vrei tu in eseul liber.
Apropo, in ce clasa esti?big grin

4 răspunsuri:
| crooxel a răspuns:

O sa iti dau structura eseului:
Introducere:
-date despre autor
-def gen epic sau liric(depinde ce ai)
-def specie (basm, nuvela etc)
-moduri de expunere predominante + la ce au fost utilizate fiecare
-spui la ce persoana e realizata naratiunea
-naratorul daca este omniescent, omniprezent etc
-semnificatia titlului
-timp si spatiu
-conflict interior si exterior + exemple
Cuprins:
-povestesti pe momentele subiectului
-personaje
-caracterizari scurte
-limbaj
Incheiere
-o concluzie
sper ca te-am ajutat. daca ai nevoie de vreun eseu ma poti contacta la crooxel@yahoo.com si ti'l scanez si ti-l trimithappy

| RedAppLe explică:

A x-a

| euu2307 a răspuns:

Incearaca sa scoti din eseele/caracterizarile primite doar idei principale, ceea ce este mai important si dupa aia le poti dezvolta daca sti (in mare) despre ce este vorba in textele care le ai de invatat.