| nastaseelenacristina a întrebat:

ce curs de calificare imi recomandati in Bucuresti,in afara de bucatar, ospatar, un curs care sa imi asigure angajare? Mentionez ca am engleza b2, ma pasioneaza muzica(scriu texte, am voce), desenul?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mecanic de locomotiva, soferita pe autobuz. Cu liceul poti sa te inscrii la cursurile pentru mecanic de locomotiva

| darrio2007 a răspuns:

E bine sa alegi un curs pentru ce consideri TU ca ai vocatie. Nu te lua dupa altii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici un curs nu-ti poate asigura angajarea, pentru ca nu exista asa ceva in ziua de azi, nici macar pentru cei care termina facultatea!
Axeaza-te spre ceva realistic si practic, ca muzica si engleza nu te ajuta cu nimic in tara, daca nu esti deja faimoasa la varsta asta. Nici cu desenul nu poti face cine stie ce, ca mai sunt arhitectii, care au o facultate terminata si se angajeaza pentru inceput ca simplii desenatori, pana prind un post de arhitect.
Vad ca tu vrei sa faci o merserie din hobby-uri, ceea ce-i teribil de greu, daca mama si tata nu sunt bogatani ca sa te intretina.
Va trebuii sa-ti cantaresti bine sansele si sa faci ceva care iti va aduce bani curand: manechiurista, frizerita, asistent medical samd.

| nastaseelenacristina explică (pentru Violleta2022):

Din ANGLIA vinlaughing)la noi in tara nu am pretentii de salariu mare vreau doar sa nimeresc intr-un colectiv unde nu se urla la tine unde poti practic sa te duci si a doua zi, m-am saturat sa mi se spuna ca e ok si dupa ce am semnat contractu sa fie iad laughing)))))am patit o sunt satula.

| Violleta2022 a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Ce calificari sau facultati ai?
Ca hobby-urile nu tin de caldura si nici loc de certificari.
Este timpul a te reprofilezi si sa te adaptezi cerintelor pietii romane, fiindca acolo traiesti, nu?
Pune mana serios pe carte, termina o facultate buna, fa un masterat sau doctorat si aplica la joburi peste hotare, ca sa ai sanse sa nu-si mai bata nimeni joc de tine.

| skr1ptu a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Funda?! te ROG?

| skr1ptu a răspuns:

Alege singura! Nu trai dupa cum iti spun altii... Fa-ti singura viata! Intereseaza-te, citeste si alege! Daca te bazezi pe opinia altora n-o sa ai o viata implinita, crede-ma.

| nastaseelenacristina explică (pentru skr1ptu):

Greu sa faci ce ti place, arta=compromis, gratis, neapreciere, bataie de joc asta la noi in tara.e complicat

| skr1ptu a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Cine a vorbit de placere? In viata trebuie sa faci ce trebuie! Mai intai durerea si apoi placerea. Aspira cat mai sus! Viseaza pana la cer si-napoi, pune in practica si bucura-te de rezultat!
Uite, visul meu e sa devin multimilionar. Citesc, muncesc, si visez la ziua cand o sa pot sa dorm si sa fac bani. Internetul e plin de idei. Numai tu sa le pui in practica.

| skr1ptu a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Poti sa-ti infiintezi o afacere cu arta ta. In momentul de fata sunt prea multi artisti pe piata. Gaseste o specializare banoasa, gen asistenta medicala. Mergi in Amglia, GB si primesti mii de lire pentru doua injectii si un consult. Intr-adevar, ai mult de invatat dar merita.

| Violleta2022 a răspuns (pentru skr1ptu):

In Anglia nu se mai poate merge!
Gata, s-a semnat Brexitul, care incepe de la 1 Feb. 2020
Toata lumea care munceste la negru se intoarce!
Ca sa ajungi acolo ai nevoie de VIZA de turist sau VIZA de munca!
Adio Anglia!

| PașaHassano a răspuns (pentru skr1ptu):

Ce dracu sperante sa mai aiba gagica cand un prost ca tine ii zice ca in viata trebuie sa faci ce trebuie si ca durerea primeaza in fata placerii. Esti destept manca-te-ar

| skr1ptu a răspuns (pentru PașaHassano):

Uita-te la videoclipurile astea si dupa mai comenteaza. De fapt ai dreptul sa comentezi de-abia dupa ce ajungi mai bine ca el, ce e imposibil si tu... JUR ca acum ai o slujba de maxim 5000 lei sau nici macar angajat.
https://www.youtube.com/watch?v=Bce_wwKM7Eg
https://www.youtube.com/watch?v=gIyYpHupg5M&t=146s

| FreddieM a răspuns (pentru skr1ptu):

As fi curios la ce nivel aI ajuns cu visatul. Ti-ai luat deja o barca?

| skr1ptu a răspuns (pentru FreddieM):

Am 19 ani -_-... Deja am strans 3000 euro din fericirewinking O sa mai strang pana la 15, iau doua apartamente in rate si le inchiriez. Spune-mi te rog frumos ce ai facut tu pana acum in viata si ce varsta ai?

| FreddieM a răspuns (pentru skr1ptu):

Sunt ceva mai mare decat tine. Felicitari pentru reusitele tale, ma bucur ca poti sa pui un banut deoparte, inseamna ca esti perseverenta, ambitioasa si calculata. Nu discut maniera in care ai adunat acesti banuti, dar sper ca nu te-ai sacrificat prea tare sau ai adus daune propriei persoane.
Adevaratele realizari care ar fi demne de mentionat nu au valoare economica, banii vin si se duc, ci au valoare umana dar si profesionala.
Nu prea mi se pare frumos sa discut despre intrarile mele lunare, dar totusi ca sa-ti satisfac curiozitatea si sa-ti faci o idee, banutii care i-ai strans tu, i-am cheltuit in ultima vacanta.

| skr1ptu a răspuns (pentru FreddieM):

Un ciclu continuu... Strangi bani acum ca mai tarziu sa-i arunci pe un moment de satisfactie ca mai apoi sa te intorci la iadul pe care toata lumea o uraste. Daca esti putin mai mare, atunci te sfatuiesc sa-l urmaresti pe Dan Lok(multimilionar), pe Youtube, te uiti la video-urile lui despre modul bun de a-ti trai viata. Sper sa asculti de sfatul meu. Esti inca tanar si ai toate sansele inainte sa iti schimbi viitorul. Ce ziceai tu despre sacrificat? Daca nu pui osul la munca, nu te sacrifici in tinerete, atunci sa n-ai sperante ca o sa te retragi mai devreme de varsta de 67! Dan Lok a muncit pe branci, a intrat in depresie, nu avea mai nimic de mancare, se chinuia s-o intretina pe mama lui, avea datorii de mii de dolari in banci, din cauza lui taica-su si totusi s-a ridicat intr-un timp incredibil de scurt, retragandu-se la 29, dupa 11 ani de truda. Acum are avioane proprii. Tu, in momentul actual te-ai acomodat cu stilul tau de viata ciclic, ajungand intr-o zona de confort ce ti-a inchis orizontul. Probabil ca nu ai dus-o rau in viata. Asta ar explica nepasarea. Dar lucrurile nu stau cum zici tu! Ce ai facut tu cu banii... practic i-ai aruncat la gunoi. Uite o idee, regula de baza a prosperitaii: Cumpara ceva ce mai tarziu o sa-ti aduca bani mai multi.
De ex: Cumperi un apartament(eu). Daca il cumperi sa locuiesti in el, n-o sa-ti aduca nici-un ban si ramai cu datoria. Cine o plateste? TU!
Dar daca il cumperi sa-l dai in chirie, cei care stau acolo o sa-ti plateasca apartamentul si mai ramai si cu bani pe langa.
Repetand asta, nu neaparat folosind doar o sursa de venit, dar necesitand una principala, o sa faci bani existand.
Banii vin si pleaca? Adevarat. Dar daca esti destept, faci banii sa tot vina si-i pui sa munceasca pentru tine, aducand mai multi bani.
Sper ca te-a ajutat si lamurit mesajul meu cam ce cum trebui sa iti folosesti banii!winking

| skr1ptu a răspuns (pentru FreddieM):

Si sunt baiat happy

| skr1ptu a răspuns (pentru FreddieM):

Scuze pentru greselile de pronuntare si punctuatie! happy

| Nemessys a răspuns (pentru skr1ptu):

Felicitari! laughing Avem aceeasi varsta, aceleasi idei si planuri. O mica curiozitate, ai de gand sa faci bani doar din imobiliare? Ma gandesc ca iti scoti cam greu investitia si parca-s bani pe care i-ai putea investi in altceva si s-ar,, inmulti" mai repede. Eu ma gandeam de investit in actiuni, obligatiuni si intr-o mica afacere gen o franciza.

| skr1ptu a răspuns (pentru Nemessys):

Facebook: Facebook. com / mariusalexandru.nedelcu\
vorbim acolo

| skr1ptu a răspuns (pentru Nemessys):

Vorbim acolo. Mi-am mai schimbat gandurile de atunci. Vreau sa cumpar companii acum. Si s-ar putea s-o fac in vreo 2 ani, fara sa scot un ban din buzunarwinking