| UNICORNGIRL12345 a întrebat:

Îmi ziceți și mie cum pot sa scap de trac? Mie chiar îmi place sa cant pe scena dar mi-e frica rău. Ultima data când. A trebuit sa cant a fost în cetate la festivalul de folk și credeti-ma ca am plâns atât de tare încât m-a durut capul îngrozitor. Sau alta datara eram pe scenaclul și când a trebuit sa cant pur și simplu nu am mai putut spune nimic (fail )

Răspuns Câştigător
| Eva17 a răspuns:

Buna! Cânt de ani întregi pe scenă, şi nu am avut emoții niciodata. Însă, trebuie să te gândeşti că acesta este momentul tău de glorie.Trebuie să consideri scena ca pe o casă.Şi dacă nu reuşeşti, trebuie să te întrebi de ce o mai faci.Nu trebuie să te uiți într-un punct fix sau ceva de genul ăsta.Vei arăta ciudat.Trebuie ca atunci când intri pe scenă să îți spui în gând "da, pot!"Şi atunci să te distrezi cel mai tare, pentru că e momentul tău. Dansează, şi arată-le tot ce poți.Crede-mă,la mine a mers. Gândeşte non-stop.Adică,când urci pe scenă mai mult ca sigur te gândeşti numai la versuri şi la emoții, şi la tot ce e mai rău. Însă, trebuie să te gândeşti "uite, mi-a ieşit şi versul acesta.O pot face!" Vorbeşte cu tine însăți, pentru ca numai în tine poți avea încredere deplină.Îți spun 100% din experiență, deoarece nu cred că există vreo scenă în țara asta pe care eu să nu fi călcat.Şi vei vedea că dacă vei face asta, vei ajunge la rezultate bune.Succes,şi dă tot ce poți!

5 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

laughing cunosc senzația, draga mea!
Eu la începuturi, eram timorata. Era să leșin de la emoții de multe ori.
Ideea este că scena e locul in care poți să te desfășori, ești tu in momentele tale cele mai bune. Oamenii din fata ta nu vor să vadă un copil fricos, vor să vadă talent.
Mie profesoara de canto mi-a zis să îmi fixez un punct, undeva deasupra mulțimii și să mă uit acolo. Să știi că m-a ajutat chestia asta pentru că evitam sa privesc mulțimea. Sau îmi imaginam că sunt singura. Plus ca, daca ai ocazia sa strălucești prin canto, de ce sa nu o faci? Lasă emoțiile la o parte. Publicul e alcatuit tot din oameni ca și tine, unii ar vrea să aibă talentul tau.
Fii mai încrezătoare!

| Hexiled a răspuns:

Uita te intr-un punct fix. Eu in situati din astea asa fac si ma gandesc ca din moment ce am pornit sa fac acel lucru trebuie dus la capat indiferent ce se intampla sau simt

| Tess a răspuns:

Vai, cum te înțeleg, nici nu crezi. Eu am uitat complet o poezie pe care am repetat-o la infinit două luni înainte de festival. A fost absolut îngrozitor! Mi-au șoptit și habar nu aveam ce spuneau, parcă nu o auzisem niciodată. Ce trebuie neapărat să faci este să practici în fața prietenilor. Roagă-i să te ajute. În față familiei, vecini și așa mai departe. Iar dacă ai vreun Karaoke prin zonă, du-te negreșit. Nu te lăsa. Cu cât practici mai mult cu atât îți trece. Crede-mă, e singura modalitate care dă roade. Alta este să-ți închipui că toți din fața ta sunt goi goluți. Rușinea ar trebui să fie a lor, nu a ta. Nu? Curaj!

| UNICORNGIRL12345 explică:

și apropo, telefinul îmi corectează tot ce scriu și dacă eu scriu scena el continua cu clu.