| Corina_5887 a întrebat:

Buna tuturor. Am o orga de 2 ani la care am cantat destul de mult insa melodii simple. De la un timp ma bate gandul sa invat mel river flows in you insa nu reusesc sa ma coordonez a. i sa pot canta cu ambele maini. Am invatat fiecare mana f bine dar nu pot canta cu ambele deodata. Stiu doar o singura mel cu ambele maini, you raise me up, insa acum nu ma pot coordona.As vrea sa imi dati un sfat, o idee practica, stiu ca e o melodie grea dar chiar si la una mai usoara daca as reusi sa imi folosesc ambele maini pentru a canta as fi fericita.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Uite! Eu iti recomand site-ul www.youcanplayit.com. Incearca sa inveti o melodie de acolo(la sfarsitul titlului sa scrie easy piano tutorial,sau ceva in genul:P)Eu iti recomand Fur Elise pentru ca, atunci cand o sa progresezi si o sa o canti perfect cu ambele maini o sa poti sa treci la varianta mai grea, dar mai e pana atunci si nu te apuca sa canti pe aia grea dintr-o data.Totusi inainte de asta,incearca sa faci cateva exercitii "de incalzire" adica sa canti o gama cu mana dreapta, apoi cu mana stanga si apoi cu ambele maini. Apoi treci la o piesa usoara care sa nu depaseasca o octava-doua.O canti cu mana stanga, apoi cu mana dreapta sau invers si apoi incerci sa o canti cu ambele maini.Cand iti iese cat de cat bine, incepi sa canti melodia pe care ti-ai propus sa o canti de pe site-ul lor.Maresti imaginea.Incepi cu versiunea pentru mana dreapta-slow,apoi mana stanga-slow, apoi dupa ce ai invatat bine, incearca sa canti odata cu pianul acela.Eu asa l-am invatat pe fratele meu.Are 5 ani si a inceput sa ii placa, considerand ca e o joaca.Pentru a-l face mai competitiv, il puneam sa se intreaca cu pianul acela sa vedem cine castiga. Apoi i-au intrat piesele in minte.Acum,dupa 2 luni stie Love Story,Fur Elise,Happy Birthday,Twinkle-Twinkle Little Star,Old McDonald has a farm si mai stie cantece pe care le canta cu o singura mana(la oglinda,bardul din mircesti,colinde, mocirita cu trifoi, etc.)Cand nu ai profesor este putin mai greu ca nu prea stii uneori de unde sa pornesti dar e mai distractiv.Succes

2 răspunsuri:
| DarkShaodw1 a răspuns:

Totul tine de vointa ta! Eu fac pian de cativa ani, iar profesorul meu are o tehnica foarte simpla! Invata cu ambele maini, foarte bine, fragmentele mici, cum ar fi de 2, 3 masuri. Apoi incearca sa le unesti! Totul se face cu rabdare!
Succes!

| AlabalaAnonim a răspuns:

O faci incet, ca si cu o tastatura...incet incet, tot repeti. trebuie sa-ti iese la un moment dat...