| Joker a întrebat:

Buna tuturor,as avea si eu o intrebare,daca as vrea sa urmez ceva care are legatura cu fotografia, adica daca s-ar putea chiar aceasta arta, ce ar trebui sa stiu?

Ce presupune? De ce as avea nevoie?

Va multumesc foarte mult.winking

Răspuns Câştigător
| CaloriferCultural a răspuns:

De ce nu începi cu niște cursuri foto pe vară, ca să prinzi noțiunile de bază (despre diafragmă, viteza shutter-ului, regula treimilor, compoziție etc.)? Mi se pare că la liceul Caragiale se organizează așa ceva, ține cam 2 luni și au taxe rezonabile.

Partea tristă la fotografie este că, pe lângă talent, îți trebuie un aparat, unul bun. Dacă vrei să faci ceva mai departe, trebuie să investești într-un DSLR, obiective, stative și alte d`alea. Asta dacă nu cumva ai un talent bindblowing și indiferent de ce sculament ai folosi, tot ai scoate o chef d'oeuvre big grin

6 răspunsuri:
| Zoxxx a răspuns:

Trebuie sa ai simt artistic, sa simti vibratia culorii, formei, sa ai ochiul format. De asemenea, trebuie sa ai si
"ustensilele" necesare pentru indeplinirea telului. Nu e usor sa fii fotograf. Arta fotografica poate parea usoara vazuta din perspectiva ampla, dar in detaliu cere suflet, pasiune, simt artistic si devotament. Eu vorbesc din experienta proprie acum, deoarece sunt fotograf. Daca ai simt artistic si practic si chiar iti doresti asta, trebuie doar sa inveti, sa descoperi si sa aplici happy

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Trebuie să urmezi un liceu de arte (în liceul meu nu există acest profil, dar în altele poate găseşti profilul Fotografie) şi nişte cursuri.
Cât despre ce anume îţi trebuie, vei afla pe parcurs (nu sunt în măsură să-ţi înşir aici materiale exacte).
Pot spune că ai nevoie de creativitate, însă.
Talent, nu văd de ce ai avea nevoie de aşa ceva când tot ce trebuie să faci este să apeşi un buton, să pui un trepied sau să dai un zoom.

| Zoey112 a răspuns:

Pai trebuie doar sa iti placa ce faci si sa fi buna la asta. in viitor ai putea sa mergi la un liceu de arta sau ai putea sa te inscrii intr-un club de fotografie daca ai la tine inoras (poate gasesti un grup pe face book)

| Matt24 a răspuns:

Un inceput bun ar fi un liceu de arte si apoi sa continui si facultatea in domeniul fotografiei.Dar se fac si cursuri speciale.

| n1445 a răspuns:

Doar de talent. Daca ai talent te vei descurca la toate cerintele. happy

| Joker explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri :*