| anonim_4396 a întrebat:

Ce presupune facultatea de litere si pe ce ar trebui sa pun accent in timpul liceului daca as vrea sa o urmez? Sunt abia in clasa a noua, dar sunt la profil real. Voi avea nevoie de latina? Va rog, ajutati-ma. Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În cadrul Facultății de litere, la vremea mea se făceau româna ( limba și literatura), latina ( vreo doi - trei ani) și o altă limbă ( așa zis „secundară".
În rest specializări cu totul diferite de ceea ce ai făcut în liceu.
Lingvistică, folclor, filosofie, istoria literaturii universale, dialectologie, pedagogie, LRC ( limba română contemporană) - mai exact, gramatica limbii române la un nivel de maximă exigență.
La vremea anilor 60 - 70 se intra foarte greu la „filo". Mai ales gramatica era unul din cuiele de la admitere - sintaxa frazei.
Plus că și la literatură ( se dădea examen scris și oral) erau foarte grele subiectele.
Bine, adevărul e că nu prea mai știu care-s rosturile în ziua de azi.
Sănătate!

| illusorythoughts a răspuns:

La facultatea de litere, din cate stiu eu, iti trebuie 2 limbi. Una pe care vrei sa o urmezi, iar alta pe care sa o faci in paralel. Totusi, daca vrei sa dai la facultatea asta, te asigur ca nu te va ajuta ce faci la liceu pe partea reala ( la engleza, franceza/germana, romana e alta materie, se preda altfel, iar la real nu se aprofundeaza cum ar trebui).