| Ana9808 a întrebat:

Buna, am terminat facultatea de psihologie și as vrea sa ma specializez pe logopedie dar nu stiu ce trebuie sa urmez mai departe. As avea nevoie de ajutor in legătura cu toți pașii pe care trebuie sa-i urmez

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

O bună cultură, o educație lingvistică perfectă, răbdare, dar mai ales iubire pentru meserie. În rest, căutați și documentați-vă la inspectoratul școlar despre această ramură a învățământului școlar. Succes!

| Dandinelle a răspuns:

Dacă îti desfăşori activitatea în mediu privat, adică în cadrul cabinetelor de psihologie unde se face şi terapie logopedică, ca logoped trebuie să posezi atestat de liberă practică eliberat de Colegiul Psihologilor din România.

Dacă e la stat, adica în învățământ, nu e nevoie de atestare.
Vezi că atestările sunt "pe trepte".
Îți urez spor pe viitor, e o meserie frumoasă.