| ElZorroYElLobo a întrebat:

Buna ziua! Este oare facultatea de limbi clasice o alegere potrivita pentru specializarea de limbi si lingvistica medievala? Inainte sa judecati intrebarea ca fiind bizara, as zice ca Antichitatea este temeiul oricarei perioade istorice care a urmat dupa; de asemenea, latina si greaca veche s-au folosit mult si in Evul Mediu; tot astfel, invatarea celor doua limbi va facilita invatarea limbii greci bizantine, medievale si limbilor romanice vechi. Astea ar fi motivele pentru care m-am gandit ca lingvistica antica ar fi o alegere buna, intrucat nu cred ca exista facultate de medievistica sau ceva in genul asta, deci cred ca cel mai apropiat profil ar fi cel de filologie clasica (Cluj, Iasi, Bucuresti). Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| omuletulofficial a răspuns:

Iti doresc mult succes in primul rand!
Si da, e o alegere potrivita daca esti pasionat/a de chestiile astea happy, sunt rari cei care mai au o pasiune pentru limbi moarte, sau limbi care nu se mai vorbesc in prezent, decat in cadre restranse.

| ElZorroYElLobo explică (pentru omuletulofficial):

Multumesc mult pentru atitudinea ta pozitiva si pentru raspuns! =) Intr-adevar, multi au uitat, din pacate, de frumusetea "prafuitului". happy

2 răspunsuri:
| tudorvolcano a răspuns:

Mai degrabă te-ai duce în străinătate, Germania sau Austria de preferință, să faci lingvistică comparativă indo-europeană la Major.
Acolo intri cu adevărat în lingvistică. La limbi clasice și la filologie, lingvistica e mai mult ceva marginal.

Ți-aș fi recomandat Leiden, unde învăț eu, dar din punct de vedere al cazărilor, e aproape imposibil de găsit cazare, pentru că universitățile din Olanda au atras prea mulți studenți străini, iar cazările au ajuns să fie toate ocupate, și nu se construiește încă destul.
Austria și Germania, în anumite orașe e mult mai ușor, și în acest timp poți căuta și un job student.

Și dacă vrei să faci lingvistică, oriunde în lume, chiar și în România, vei avea un mare handicap dacă nu știi germana la un nivel avansat, îți recomand să înveți germana la nivel de c1 cel puțin, de engleză nu mai discutăm, că e într-un fel lingua franca.
Germania a fost și încă este nucleul lingvisticii istorice, încă din secolul 19.