Întrebare recomandată | Alejandra4785 a întrebat:

Care este cel mai celebru pictor roman?

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Cred ca Nicolae Grigorescu cu tabloul ''Car cu boi'' este foarte faimos, deoarece tabloul a fost vandut cu un pret foarte mare.

17 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Oameni buni, ce naiba il bagati in ecuatie pe Nicolae Maniu, fluturand un articol tampit dintr-un ziar, poate primul care vi s-a deschis cand ati scris "pictor celebru" pe net?
Maniu este cel mai bine vandut pictor roman, dar asta implica celebritate in general in tagma mica si bortoasa a negutatorilor de tablouri. Cati romani il stiu oare pe Nicolae Maniu? Nici n-au auzit de el, asta-i adevarul.
E trist ca celebritatea nu este egala cu puterea talentului dar sa ajunga un Grigorescu sa se lupte la capitolul celebritate cu Nicolae Maniu, doar pentru ca Maniu a fost extrem de bine exploatat de art-dealeri?!
Pai hai s-o luam asa: celebru sa fie pictorul renumit( si aici de Grigorescu au auzit mai multi) dar si pictoruol ale carui lucrari au fost vazute de cat mai multa lume( si aici ar merge tot Grigorescu, macar pentru ca apare reprodus in manualele de limba romana, pe sticla de Jidvei si pe bancnota de 10 Ron, iar Carul sau cu boi este in constiinta unei parti a populatiei si a fost cantat chiar si in cateva romante)
Nu judecati cu netul, evaluati cu capu` vostru, nu-i lasati pe ziaristi sa va aiureasca si nu demitizati cuvantul celebru. Celebru nu inseamna doar ala care se vinde mai bine ci incercati sa vedeti si ce a facut el ca sa se vanda atat de bine? Ce a adus nou? Cum a impresionat?
Si,pana la urma, ia sa ridice mana sus ala care a vazut macar intr-o expozitie virtuala vreo 3 tablouri ale lui Maniu, altfel vorbim pe nas degeaba!

| Kaℓi a răspuns:

Cred ca Grigorescu, macar pentru faptul ca a facut parte din Scoala de la Barbizon alaturi de atatia artisti mari.

| Dismally a răspuns:

Cel mai cunoscut ete Nicolae Grigorescu.

| Liviu a răspuns:

Stefan luchian, avea degetele paralizate, isi lega pensule de incheietura maini si pictahappyasta din ce imi amintesc o lectura facuta in clasa a 4 parca.
Daca gresesc corectati-ma nu am chef de dat rezultate dupa net.
P.S who care's?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,Simona!
NICOLAE MANIU
Este din Turda.
Uite iti dau sa citesti despre el daca vrei:
http://www.turdanews.net/......turda.html
Te pup!

| InsartIuzarneimHiar a răspuns:

Yo.

| slowswag a răspuns:

Nicolae grigorescu

| ARF a răspuns:

Nicolae Maniu, cel mai celebru pictor român în viaţă, este născut în Turda, la 11 aprilie 1944. El este cel mai bine vândut pictor român contemporan, preţul unui tablou cu semnătura sa, la o dimensiune de circa 1, 50m/1, 80 m, putând ajunge chiar la 100.000 de euro.

Pictorul a fost inviotat vineri seara de Asociaţia Femeilor de Afaceri din Cluj Napoca, la o seară artistică la showroomul Morphoza, unde a prezentat un film biografic şi a oferit autografe femeilor prezente, scrie Ziua de Cluj.

Pictorul este plecat din România din 1983. dar, numai după ce a pictat chipul lui Nicolae Ceauşescu. Plecat în Vest, s-a lansat în lumea artistică în Franţa şi Germania. Apoi, a revenit în ţară la mijlocul anilor 90, iar în anul 2004 a primit ordinul "Meritul cultural", oferit de instituţia preuidenţială.

Tablourile sale se regăsesc în colecţia casei regale a Bruneiului, în familia liderului chinez Deng Xiaoping, precum şi în proprietatea actorului care a jucat în rolul lui James Bond, Pierce Brosnan.

| Leocerba a răspuns (pentru ARF):

Uau, vineri seara, zici tu? Misto, mie imi place vinerea, dar daca dai amanunte de felul asta, insist la limita bunului simt big grin pe aspectul cu vineri: care vineri? din care an?

| ARF a răspuns (pentru Leocerba):

Daca nu iti convine raspunusl, informeaza-te tu draga :-J
Eu am scris ce scria pe net :-J

| Leocerba a răspuns (pentru ARF):

A, n-as fi crezut, puteam sa jur ca-i scris de tine raised eyebrows dar daca n-ai scris tu ci doar ai copiat, de ce mama naibii nu ti-ai batut capu` sa copii inteligibil?!

| NOname a răspuns (pentru ARF):

ARF, parcă ar fi puţin că ai copiat un articol (pe nemestecate), fără să-l pui în ghilimele şi să precizezi sursa, te mai şi răsteşti la oameni, când ţi se cer lămuriri.

| Izomer a răspuns:

Nicolae Grigorescu

| Alejandra4785 explică:

Va multumesc pentru raspunsurile voastre.va pup!

| Ionucaaa a răspuns:

Cel mai mare portretist român a fost Corneliu Baba. Cel mai mare şi mai cunoscut pictor român este Nicolae Grigorescu. Funda?

| banglados a răspuns:

Luchian si grigorescu