HepHap
| HepHap a întrebat:

Pablo Picasso a executat 58 de reinterpretari, luand ca model o celebra lucrare a unui la fel de celebru pictor compatriot. Cum se numea lucrarea si artistul?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Las Meninas de Velazquez

4 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

@Arthur, am un album unde scrie că au fost 58, de altfel şi wikipedia spune că au fost 58-"Between August and December 1957, Pablo Picasso painted a series of 58 interpretations of Las Meninas, and figures from it, which currently fill the Las Meninas room of the Museu Picasso in Barcelona, Spain".(sursa http://en.wikipedia.org/wiki/Las_Meninas )

| Arthur a răspuns:

Picasso a executat mai multe variante pe aceeaşi temă, lucrare. A avut 27 de versiuni la tema : Picnic; Done di Algeri -27 versiuni; iar după lucrarea amintită de aqualuna ştiu că există peste 40.

| Arthur a răspuns:

@aqualuna - Nu am vrut să te corectez, ci să complectez răspunsul. În viaţa şi opera lui Picasso din colecţia Adevărul scrie exact ce am şi spus. Nu sunt eu de vină că sunt datele inexacte.

| clarobscur a răspuns:

Este vorba despre lucrarea "Las Meninas" de Diego Velazquez ( Diego Rodríguez de Silva y Velázquez )winking