Întrebare recomandată | oprescudorin11 a întrebat:

Care este deosebirea intre 'pictura murala ' si 'pictura in fresca '?
Ca tehnica. Si cum le deosebim si recunoastem cand le intalnim?
Pe scurt.

Răspuns Câştigător
| RockPassion94 a răspuns:

Hei!
Pictura murala este acea pictura efectuata pe un zid, perete, tavan, cladire, etc.

Fresca este o tehnica de a realiza picturi murale, care consta in imprimarea pe o tencuiala proaspata, pentru ca pigmentul se va impregna in acea structura si va rezista un timp mai indelungat.
Sper ca te-am lamurit!
P.S. Gasesti mai multe informatii pe google, da un search happy

| oprescudorin11 explică (pentru RockPassion94):

M-am lamurit! Care rezista mai mult in timp? Pare clar ca pictura in fresca. Dar 'Cina cea de taina?" a lui L. da Vinci nu a rezistat?
Hai ca fortez nota!

1 răspuns: