| adea100 a întrebat:

Hei! Cine imi poate spune cum fac diferenta intre past continous si past simple? de ex. in prop. At this time yesterday, she was also watching television. de ce e past continous?

3 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Daca iti trebuie la scoala atunci invata totul ca in carte caci n-ai ce face altceva.
Daca te pregatesti in Anglia sau America n-ai nevoie doar de prezent, trecut viitor. Daca-i spui unui American ca-s 12 timpuri nu te crede.

| gabriellekasia a răspuns:

Fii atent! Past simple înseamnă că:
-timpul acţiunii tale a fost menţionat şi încheiat (4 years ago, last week)
-acţiunea nu este una repetitivă
La past continuous:
-acţiunea s-a întâmplat cândva în trecut, dar în acelaşi timp cu o altă acţiune.
În exemplul tău, îl ai pe also, care îţi spune că ea se uita la Tv, pe când făcea şi altceva.

| Alex9777 a răspuns:

Pentru ca in această propoziție ai "also"=de asemenea această propozitie este cu past continous,aceste propozitii fac referire la acțiunile care se petrect in continuare, ele au început in trecut dar se petrec in continuare, daca propozitia era:At this time yesterday, she was watching television, era past simple pentru ca nu ai acel also care sa iti arete ca ea si azi se uită la televizor. Sper ca te-am ajutat