| DanY3L2002 a întrebat:

Am o intrebare, doresc sa raspunda doar cei care cunosc bine limba engleza, deci care e diferenta dintre past simple perfect simple si perfect simple continous?
Dau funda.
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Past simple - Este forma de baza a trecutului; o actiune care a avut loc in trecut (inainte de acum). Ex. I worked there in 2014.
Past perfect simple - descrie o actiune care a avut loc inaintea altei actiuni din trecut. Ex. I had worked there before I came here. (had worked e forma de perfect simple)
perfect simple continuos - seamana cu present perfect continuos, dar actiunea se petrece inaintea altei actiuni din trecut. Ex. I had been trying to repair my car for two hours when he called.