| suntcuriossastii a întrebat:

Care-i faza cu o sintagma oarecare urmată de,, nu există "? De exemplu:,, descrierea perfectă nu exista " sau,, seara perfecta nu exista " etc. Care-i faza? De ce toată lumea zicea asta?

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

O explicație rațională și acceptata ar fi aceea ca nici autorul nu cunoaște adevărata semnificație a sintagmei. Ca urmare, cititorul este indus in eroare și supus condiției de a-și crea propria opinie referitoare la expresia citata.
De asemenea, locuțiunea se poate referi și la ideea unui lucru, a unei ființe sau obiect inexistente pana în momentul vorbirii sau timpul prezent și care este contrazisa de o fraza, un eveniment sau o imagine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De fapt e ''descrierea perfecta nu exis-'' (intrerupt)
E un meme, si exprima exact opusul. Adica nu existau descrieri perfecte pana ai dat de asta. Ca si cum ai merge pe strada si ai vedea un caine, si ai zice: cainele perfect nu exis- dar apoi ai vedea un caine absolut perfect si ti-ai inghiti vorba pentru ca te-ai indragosti de el rolling on the floor.
Ma rog, intelegi tu.